+ İLETİŞİM + ARŞİV + BASIN + PROGRAM

7 Şehirde “KuirFest İle Dayanışma: Türkiye’den Kısalar Seçkisi” Gösterimi!

Ankara Valiliği’nin LGBTİ+ etkinliklerini yasaklaması üzerine 13 Ocak’ta saat 19.00’da eşzamanlı olarak İstanbul’un iki yakası da dahil olmak üzere 7 şehirde “KuirFest ile Dayanışma: Türkiye’den Kısalar Seçkisi” gösterimi düzenlendi.

Antalya: BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu

“Bizleri 7 yıldır aralıksız Kuir filmler ile buluşturan Pembe Hayat KuirFest’in 12-18 Ocak 2018 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirmeyi planladığı KuirFest, valilik kararı nedeniyle iptal edildiğinden, KuirFest ile dayanışmak için, “yasaklara nakka!” demek için Türkiye’nin farklı şehirlerinde eş zamanlı olarak gösterimi yapılan “Türkiye’den Kısalar”ı nakkalgbti+ mecrası olarak 13 Ocak Cumartesi saat 19:00’da Kadıköy [mecra]da gösterdik. Yaklaşık 40 kişi izlediğimiz bu coğrafyadan kısa filmlerin ardından filmler ve bizlerde uyandırdıkları hakkında sohbet etme fırsatı bulduk, hatta önümüzdeki ay filmlerden bazılarını tekrar göstererek tartıştırmak istediğimiz bazı konuları da önümüze iş olarak koyduk. Muktedirlerin koyduğu sınırlara da yasaklara da “naniiiik!” yaparak başka ortak etkinlikler ile dayanışmanın gücünü yükseltmek dileğiyle….”

Çanakkale: LGBTİ İnisiyatifi

“Son dönemlerde yaşadığımız yasaklar ve engellemeler her ne kadar hepimizi çok etkilemiş olsa ve üzse de, farkettik ki bizler yine de bir arada olabilmeyi ve dayanışmayı çok güzel başarıyoruz; her şeye rağmen!

Çanakkale de içlerinde olmak üzere birçok şehirde aynı anda yasaklanan KuirFest ile dayanışma etkinliğini gerçekleştirdik. Hepimiz aynı anda aynı filmleri izledik ve filmler Türkiye’nin dört bir yanında çok güzel ve kalabalık kitlelere ulaşmış oldu bu sayede. Bir kez daha görmüş olduk ki, hiçbir yasak bizlerin hak arayışına, sanatla hikayelerimizin dört bir yana yayılmasına ve bir arada oluşumuza engel değil. KuirFest ile dayanışma etkinliklerinin de gösterdiği üzere, bu yolda her daim daha da bir arada durarak yürümeye devam edeceğiz.”

İstanbul Kadıköy:  nakkalgbti+

“Bizleri 7 yıldır aralıksız Kuir filmler ile buluşturan Pembe Hayat KuirFest’in 12-18 Ocak 2018 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirmeyi planladığı KuirFest, valilik kararı nedeniyle iptal edildiğinden, KuirFest ile dayanışmak için, “yasaklara nakka!” demek için Türkiye’nin farklı şehirlerinde eş zamanlı olarak gösterimi yapılan “Türkiye’den Kısalar”ı nakkalgbti+ mecrası olarak 13 Ocak Cumartesi saat 19:00’da Kadıköy Mecra’da gösterdik. Yaklaşık 40 kişi izlediğimiz bu coğrafyadan kısa filmlerin ardından filmler ve bizlerde uyandırdıkları hakkında sohbet etme fırsatı bulduk, hatta önümüzdeki ay filmlerden bazılarını tekrar göstererek tartıştırmak istediğimiz bazı konuları da önümüze iş olarak koyduk. Muktedirlerin koyduğu sınırlara da yasaklara da “naniiiik!” yaparak başka ortak etkinlikler ile dayanışmanın gücünü yükseltmek dileğiyle….”

İstanbul Beyoğlu: LezBiFem

“Ankara ve sonrasında İstanbul’da koyulan tüm yasaklara rağmen “Buradayız, bir aradayız!”

Hak ve özgürlüklerimize sahip çıkıyor, film izleme hakkımızı yasaklama yetkisini kimseye vermiyoruz! KuirFest film gösterimlerini ve tüm LGBTİ+ etkinliklerini yasaklayanlara inat bir araya gelerek “Kuir Kısalar Seçkisi”ni izledik. Coşku ve heyecanımızla her zaman her yerde biliyoruz ki var olmaya, filmlerimizi izlemeye, birbirimizi sevmeye, dayanışmayla yan yana durmaya devam edeceğiz!”

Denizli: İranlı LGBTİ Mülteciler

“Normalde 11-18 Ocak tarihlerinde Ankara’da düzenlenmesi beklenen Pembe Hayat Kuirfest, Ankara Valiliği’nin LGBTİ+ etkinliklerine getirdiği süresiz yasak nedeniyle yapılamıyor. Hal böyleyken, biz de Denizli’de yaşayan İranlı LGBTİ mülteciler ve Denizli LGBTİ Aileleri Grubu olarak Kuirfest’le dayanışmak için bir araya geldik. Kuir Kısalarımızla, mısırımızla cipsimizle, çayımızla kahvemizle, filmlerden sonra attığımız göbeciklerimizle, sınırları aşan kahkahalarımız, aşkımız ve dostluğumuzla “yasaklara rağmen bir aradayız, KuirFest’le dayanışıyoruz!” dedik.”

İzmir: Genç LGBTİ+ Derneği

“İzmir’de KuirFest ile dayanışma amacıyla düzenlenen “Türkiyeden Kısalar Gösterimi” 13 Ocak Cuma günü saat 19.00 da İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı İzmir Gençlik Tiyatrosunda gerçekleşti.  Genç LGBTİ+ Derneği ve Kuirfest işbirliğiyle düzenlenen gösterimde telifleri KuirFest tarafından alınmış 9 farklı kısa film gösterildi. Gösterim  başlamadan önce, tüm yasaklara ve engellemelere rağmen dayanışmayı birlikte büyüttüğümüz çağrısı yapıldı. 12-18 Ocak tarihleri arasında yapılması planlanan KuirFest etkinlikleri, Ankara Valiliği tarafından “LGBTİ etkinlikleri” süresiz bir şekilde yasaklayan kararnamesine rağmen, bugün birçok şehirde Kuirfest tarafından hazırlanan seçkinin gösteriminin yapıldığı aktarıldı. Gösterimlerin bitmesinin ardından, izlenilen filmlerden “Homur Homur”un yönetmenleriyle kısa bir söyleşi gerçekleştirildi.”

Kocaeli: LGBTİ İnisiyatifi

“Yaşanılan son süreçlerin ne kadar kötü bir hal olduğunu biliyorduk. Lakin üzerine bir de Ankara Valiliği’nin LGBTİ+ etkinliklerini süresiz olarak yasaklamasını duyduktan sonra vaziyet iyice kötü hal almaya başladı. Hedefleri, yasaklarla bizlerin umudunu, direncini ve gücümüzü kırmak. Ancak bilmiyorlar ki, her yasak bizi daha da güçlendiriyor. Gökkuşağına sarılmamızı sağlıyor! KuirFest ile bu sene dayanıştığımız gibi seneye de daha sıkı sarılacağız. “

Mersin: 7 Renk Koro

“Bir çok şehirde eşzamanlı olarak  gerçekleşen etkinlik,  7 Renk Koro tarafından 13 Ocak Cumartesi günü 19.00 ‘da Le cafe de chat noir’de yapıldı.

“Bizdeki bu aşkı heves mi sandın, üç beş yasakla, madilikle geçer mi sandın?

Kueer Fest ile Dayanışıyoruz Türkiye’den Kısaları izliyoruz” sözleriyle duyurulan etkinliğe otuza yakın kişi katıldı. Kasım ayından itibaren başta Ankara olmak üzere LGBTİ etkinlikleri yasaklanmıştı. Bu yasaklara Pembe Hayat Kui Fest’inde dahil edilmesine karşı “Türkiye’den Kısalar” film gösterimi ile sanat ve kültür alanında kendini ifade eden LGBTİ’lerin yasaklarla engellenemeyeceği bir kez daha gösterildi.

Film gösteriminden önce yapılan konuşmada da yasaklara karşı hayatın her alanında var olan LGBTİ’lerin örgütlenmeye ve üretmeye devam edeceği vurgulandı.”

Etkinlikler [Tüm Etkinlikleri Listele]

SPOD ve Pink Armenia: Aynı Onuru Paylaşıyoruz

SPOD LGBTİ Derneği ve Pink Armenia işbirliği ile 16 Ekim Salı günü “Beni Dinle” gösterimi ve ardından söyleşi yapılacak. SPOD LGBTİ Derneği...

LGBTİ+ FİLM PLATFORMU KURULUYOR!

Pembe Hayat KuirFest, sekizinci senesine hazırlanırken sürprizlerle geliyor: LGBTİ+ Film Platformu kuruluyor! Pembe Hayat KuirFest, 2011 yılından...

Oslo/Fusion Film Festivali Ödülleri

Pembe Hayat KuirFest’in geçmiş yıllarda işbirliği yaptığı ve bu yıl 28. kez takipçileriyle buluşan Oslo/Fusion Uluslararası Film Festivali’nde...

Tüm Etkinlikler Tüm Duyurular ve Haberler
Sosyal Ağlar ve Site Beslemesi
Pembe Hayat KuirFest Facebook Sayfası Pembe Hayat KuirFest Twitter Hesabı Pembe Hayat KuirFest Vimeo Hesabı Pembe Hayat KuirFest Flickr Hesabı Pembe Hayat KuirFest Site Beslemesi