+ İLETİŞİM + ARŞİV + BASIN + PROGRAM

7. Pembe Hayat KuirFest, “Sansürün ve Sınırın Ötesinde: Türkiye ve Ermenistan’da LGBTİ+ Hareketi”

7. Pembe Hayat KuirFest kapsamında 27 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilen “Sansürün ve Sınırın Ötesinde: Türkiye ve Ermenistan’da LGBTİ+ Hareketi” başlıklı panel, Ermenistan’dan Nvard Margaryan ve Kyle Khandikian, Türkiye’den Esra Özban ve Baran Ergenç’in katılımı ile gerçekleştirildi. 

Moderatörlüğünü Karin Karakaşlı’nın yaptığı panelde, Altın Kayısı Film Festivali’nde “Beni Dinle, Kayısı Bahçeleri” adlı iki LGBTİ+ filminin yasaklanması sürecinden, Ankara’da LGBTİ+ etkinliklerinin yasaklanmasına kadarki süreç, örgütlenme pratikleri ve kimlik akrobasisi gibi temel başlıklar üzerinden tartışma yürütüldü.

“İnsanlar LGBTİ+’ları görmezden geliyor!”

Ermenistan’daki LGBTİ+ hareketinden ve görmezden gelindiklerinden bahseden Nvard, “LGBTİ+’lar Ermenistan’da yeterince görünür değil. İnsanlar görmezden geliyor. Görünür olduğumuzda da nefret suçları artıyor. Bu noktada 2 filmin sansüre uğraması çok manidar. 3 yıl önce Türkiye’de Onur Haftası’na geldiğimde polis ilk kez saldırmıştı. Şimdi geldiğimde ise durumun değiştiğini görüyorum. Bir yerde bomba mı patlayacak korkusu içerisindeyim. Türkiye’nin bu durumu herkes için çok travmatik.” dedi.

“Bir Araya Gelmeliyiz!”

Filmin sansüre uğrayış sürecinden ve bir aradalığın öneminden bahseden Kyle, şunları söyledi:

“‘Beni Dinle’ filmini ilk önce 1 sene önce Los Angeles’ta bir yerde gösterecektik. Ancak içeriği öğrenildiğinde bunun kesinlikle yapılamayacağı söylendi. İşte tam buradan bir araya gelmemiz gerekiyor. Bütün bu militarizm, milliyetçilik, muhafazakarlık ataerkinin ürünüdür.”

“Sansürle mücadele eden Ermenistan filmlerini Ankara’da sansürlenen bir festivale taşımanın hikayesidir bu”

Türkiye’deki LGBTİ+ hareketinden ve Ankara’da etkinliklerin yasaklanması sürecinden bahseden Esra,  “Alman LGBTİ+ film günleri ile Ankara’da valilik kararıyla, çok alıştırdıkları kelimelerle yasaklandık. Bunun özünün milliyetçilik mi olduğunu düşünürken Mardin’de Kaos’un yapacağı etkinlik çok ciddi bir şekilde hedef gösterildi. Bu atölye de iptal edilmek zorunda kaldı. Festivali Ankara’da yapamadık. İstanbul’da örmeye çalıştık. Burada dinamik çok farklı. İstanbulda da ne olacak endişesi her zaman vardı. 25 Kasımdaki gösterimimiz de yasaklanınca şunu gördük, devlet eliyle yasaklanmaya devam ediyoruz. Bugün burada bir araya gelebilecek miydik bunu bu güne kadar bilemiyorduk. Sansürle mücadele eden Ermenistan filmlerini Ankara’da sansürlenen bir festivale taşımanın hikayesidir bu.  Ankara’da yasaklandık ancak çatlaklardan sızmayı iyi biliyoruz sanırım. Bu yasakla yalnız olmadığımızı da gördük. Bir aradalığımızı hissettik.”

Baran Ergenç: “Bir film bile izleyemeyecek miyiz?”

İlk yasağı duyduğumuzda “bir film bile izleyemeyecek miyiz?” sorusu aklımıza acı bir şekilde geldi. LGBTİ+’lar olarak nefes alacak alanı kendimiz açmaya çalışırken devlet tarafından yasaklanıyor olmak, ve bu yasaklanmanın varoluşun özüne denk düşüyor olması ve bizleri yok sayması çok acı. Ankara’da yasaklar başladığı zaman endişelerimiz çok daha arttı. Süresiz bir yasakla ilk kez karşılaştık. Fark ettik ki bizi yer altına indirmeye çalışıyorlar. Kamusal alandan uzaklaştırmak istiyorlar. O zaman bir tam da buradan “bu festival olmalı” kanısındaydık. İstanbul’da yapmak güzel geldi. Ankara’da hala bir kahvaltı organizasyonu  yapamıyoruz.”

Etkinlikler [Tüm Etkinlikleri Listele]

KuirFest Amsterdam’da, Kuir ve Göçmen Filmleri Festivali’nde!

Kuir ve Göçmen Filmleri Festivali, bugün açılış filmi Hard Paint’in gösterimiyle başlıyor. Bu senenin jürisinde KuirFest Direktörü Esra...

Transformations Berlin Trans* Film Festivali Başladı!

Transformations Berlin Trans* Film Festivali ikinci kez kapılarını açıyor. 27 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek festival, dünyanın...

KuirFest’ten 20 Kasım gösterimi: Onun Hikayesi

Pembe Hayat’ın bu sene İstanbul’da SPoD Derneği ile ortak düzenleyeceği 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Haftası etkinlikleri...

Tüm Etkinlikler Tüm Duyurular ve Haberler
Sosyal Ağlar ve Site Beslemesi
Pembe Hayat KuirFest Facebook Sayfası Pembe Hayat KuirFest Twitter Hesabı Pembe Hayat KuirFest Vimeo Hesabı Pembe Hayat KuirFest Flickr Hesabı Pembe Hayat KuirFest Site Beslemesi