+ İLETİŞİM + ARŞİV + BASIN + PROGRAM

Pembe Hayat’ın Kamu Denetçiliği Başvurusuna İncelenemezlik Kararı

KuirFest, Pera ve British Council ortaklığı ile gerçekleştirilmesi planlanan, 12 Ocak’a ertelenip ardından yasaklanan “Kuir Kısalar” gösterimi ile ilgili Pembe Hayat derneğinin Kamu Denetçiliği başvurusuna incelenemezlik kararı geldi.

 

KuirFest, Pera ve British Council ortaklığı ile 25 Kasım’da  gerçekleştirilmesi planlanan “Kuir Kısalar” gösterimi, Kaymakamlık tarafından Pera Müzesi’ne ulaşan tebligatla daha sonraki bir tarihe ertelenmişti. Ardından, 29 Aralık’ta yine Pera’ya giden bir tebligatla, 12 Ocak’a ertelenen etkinlik, “huzur ve güvenliğin kişi dokunulmazlığının tasarrufuna yönelik olarak, kamu esenliğinin sağlanması” gerekçesi ile yasaklandı.

 

Yasaklamanın ardından 4 Ocak tarihinde Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği adına Av. Emrah Şahin, gerçekleştirilmesi planlanan “Kuir Kısalar” gösteriminin hukuka aykırı bir şekilde yasaklandığı, yasak kararının son gün bildirilmesi ile birlikte hukuki yollara başvurulması hakkının ve ifade özgürlüğünün ihlal edilmesi, “iyi yönetim ilkelerini” ihlal etmesi nedeniyle Kamu Denetçiliği’ne başvurdu.

 

“Amaç kamu düzenini korumak ve suç işlenmesini önlemek.”

Beyoğlu Kaymakamlığı’nın savunmasında, gerçekleştirilmesi planlanan “Kuir Kısalar” etkinliğinin terör örgütleri tarafından hedef alınabileceği ve bu durumun geri dönülemez bir iç savaşa sürükleyebileceğini belirtti. Amaçlarının LGBTİ+ bireyleri ötekileştirmek ya da hak ve özgürlüklerinin kısıtlanmasının olmadığını ifade eden Kaymakamlık, tamamen kamu düzenini korumak ve suç işlenmesini önlemek için alınmış bir karar olduğunu bildirdi.

 

Etkinliğin son gün yasaklanmasına ilişkin herhangi bir neden belirtmeyen Kaymakamlık, inceleme kararının reddini istedi.

 

Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan incelenemezlik kararı

Kamu Denetçiliği, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın savunmasının ardından, Kamu Denetçiliği kurumunun “görev alanına girmediği” gerekçesi ile kararın incelenmesine yönelik başvuruyu reddetti.

 

“Dikkatsiz ve özensiz bir karardır.”

 

Kamu Denetçiliği’nden gelen ret kararı üzerine görüşlerini bildiren Av. Emrah Şahin, gösterilen gerekçelerin Onur Yürüyüşü için verilen yasak kararının genelgesi ile aynı olduğunu, konu üzerinde özensiz davranıldığını söyledi. “Yasama alanına girmediğini” belirten Kamu Denetçiliği’nin bu cevabının çelişkili olduğunu belirten Şahin, şu açıklamayı yaptı:

 

“Bilindiği üzere Beyoğlu Kaymakamlığı’nın Pera’da düzenlenecek etkinliğimizi bir gün öncesinden yasaklaması üzerine Kamu Denetçiliği’ne başvurmuştuk. Bir gün önce getirilen yasaklama nedeniyle müvekkil Derneğin kendisini savunması için yeterli bir süre tanınmadığından hukuki bir yola başvuru hakkı da elinden alınmıştı. Bu nedenle müvekkil dernek artık geri dönüşü mümkün olmayan bir zarar görmüş olduğundan, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın “iyi yönetim ilkelerini” ihlal ettiği, müvekkil derneğin,adalete erişim, ifade örgütlenme, sanat ve mülkiyet hakları ihlal edilmiştir. Bu gerekçelerle Kamu Denetçiliği’ne yaptığımız başvuruda İstanbul Valiliği bu kararı İçişleri Bakanlığı’nın ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “ülkemize yönelik artan eylem tehdidi göz önünde bulundurulduğunda LGBTİ üyelerinin düzenlemeyi planladıkları yürüyüş etkinliğinin terör örgütünün muhtemel eylem hedeflerinden olabileceği” ibareli genelge ve yazılarına dayandırmıştır. Bu genelge ve yazıların tarihi ve sayısı belirtilmemiş olup, müvekkil derneğin yasaklanan etkinliği de “yürüyüş” değil film gösterimidir. Mesnet gösterilen genelge ve yazıların müvekkil dernek etkinliği ile ilgisi olmayan “Onur Yürüyüşü” için verilen genelge ve yazılar olduğu ibarelerden de açıkça anlaşıldığı halde Kamu Denetçiliği Kurumu bu cevabı yeterli görmüştür. İdare bu etkinliklerin ülkede iç çatışmalara kadar gidebilecek bir sürecin parçası olabileceğini belirtmiş. Ancak idare savunmasında bu yasaklamanın neden bir gün önceden yapıldığına açıklık getirmediği halde Kamu Denetçiliği Kurumu “iyi yönetim ilkelerine” açıkça aykırı olan bu uygulamaya herhangi bir cevap verilmesine gerek görmeksizin başvurumuzun önce “yasama alanına girdiğini” ardından “yargı alanına girmediğini” belirterek çelişkili bir şekilde “İncelenememezlik kararı” vermiş, derneğimize yargı yolunu göstermiştir. Bir hukukçu olarak şahsım adına, gelen bu kararın Kamu Denetçiliği’ne olan güvenimi sarstığını belirtmek isterim. Böyle önemli bir konuda bu kadar dikkatsiz ve özensiz bir karar verilmesi, belki de Kamu Denetçiliği’nin bu konuda bir tavsiye kararı vermekten çekinmesinden kaynaklanıyordur.”

 

İlgili Haber:

“Kuir Kısalar” Gösterimi Beyoğlu Kaymakamlığı Tarafından Yasaklandı

Beyoğlu Kaymakamlığı’ndan Kuir Kısalar Yarışması Film Gösterimi’ne Yasaklama

 

 

Etkinlikler [Tüm Etkinlikleri Listele]

SPOD ve Pink Armenia: Aynı Onuru Paylaşıyoruz

SPOD LGBTİ Derneği ve Pink Armenia işbirliği ile 16 Ekim Salı günü “Beni Dinle” gösterimi ve ardından söyleşi yapılacak. SPOD LGBTİ Derneği...

LGBTİ+ FİLM PLATFORMU KURULUYOR!

Pembe Hayat KuirFest, sekizinci senesine hazırlanırken sürprizlerle geliyor: LGBTİ+ Film Platformu kuruluyor! Pembe Hayat KuirFest, 2011 yılından...

Oslo/Fusion Film Festivali Ödülleri

Pembe Hayat KuirFest’in geçmiş yıllarda işbirliği yaptığı ve bu yıl 28. kez takipçileriyle buluşan Oslo/Fusion Uluslararası Film Festivali’nde...

Tüm Etkinlikler Tüm Duyurular ve Haberler
Sosyal Ağlar ve Site Beslemesi
Pembe Hayat KuirFest Facebook Sayfası Pembe Hayat KuirFest Twitter Hesabı Pembe Hayat KuirFest Vimeo Hesabı Pembe Hayat KuirFest Flickr Hesabı Pembe Hayat KuirFest Site Beslemesi