+ İLETİŞİM + ARŞİV + BASIN + PROGRAM

KuirFest Berlin’de!

Pembe Hayat KuirFest, bi’bak işbirliği ile 6 haftalık yoğun bir programla Berlin’i ziyaret ediyor.  bi’bak mekanın bu seneki genel teması olan göç ve hareketlilik konularını kuir bir perspektiften ele almayı hedefleyen seçki 7 Haziran’da itibaren her Perşembe Berlin Wedding’te seyircilerle buluşacak. bi’bak ve KuirFest’in ortaklaştığı tüm gösterim ve etkinlikler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

KuirFest gezmeye devam ediyor. LGBTİ+ etkinliklerinin Ankara Valiliği tarafından süresiz olarak yasaklanması üzerine 9 şehirde eşzamanlı gösterim yapan, festivali İstanbul, Denizli ve Mersin’e taşıyan Pembe Hayat KuirFest, Londra ve Cambridge’teki özel gösterim ve söyleşilerin ardından şimdi de Berlin KuirFest adıyla bi’bak Wedding’te.

 

Batılı olmayan kuir bakış açılarından göç ve hareketliliği tartışmaya açacak KuirFest, bi’bak ortaklığı ile sınırları, sınırların beden ve cinsiyetle karşılaşmalarını inceleyeceği pek çok filmi Berlin’e taşıyor. KuirFest’ten Esra Özban’ın küratörlüğünü yaptığı KuirFest Berlin, Şugar Çark (Wonders Wander), Lubunya Kısa Seçkisi, Kayısı Bahçeleri (Apricot Groves), Gacı Gibi (Hatewak) gösterimlerine ev sahipliği yaparken, Uluslararası Azınlıklar Festivali ve KuirFest işbirliği ile hazırlanan özel bir kısa seçkisi ve Halepli Berber (Mr. Gay Syria) de programa dahil olan filmlerden. Program içerisinde aynı zamanda lubunya enerjili arabesk pop ve şarkıları seslendiren Gazino Neukölln konseri de yer alıyor.

 

Program, yalnızca kuir göç anlatılarını bir araya getirmenin ötesinde, göç ve beden politikalarını da tartışmaya açmayı hedefliyor.

 

Programın tamamı aşağıdaki gibidir:

 

7 HaziranHalepli Berber (Mr. Gay Syria) Özel Gösterim

Yönetmen: Ayşe Toprak

 

Halepli Berber; beklemekle, umut etmekle ve sevmekle ilgili bir film.

Halepli Berber, iki eşcinsel Suriyeli mültecinin, hayatlarını yeniden yaratmaya çalışırken yaşadıklarını anlatıyor. 24 yaşındaki Husein, Avrupa’da bir ülkeye gitmek için gereken yerleşme iznini beklerken İstanbul’da berberlik yapıyor. Hem evli hem de küçük bir kızı var. Muhafazakar ailesi ile eşcinsel kimliği arasında ikili bir yaşam sürmek zorunda. Mahmoud, Suriye LGBTI hareketinin kurucularından ve Berlin’de yaşıyor. İkisini bir araya getiren şey ise bir hayal: Uluslararası bir güzellik yarışmasına katılmak istiyorlar, hem yaşadıklarını hissetmek hem de var olduklarını hissettirmek için. Ama Husein ve Mahmoud, bunun hiç de kolay olmadığını çok iyi biliyor. Halepli Berber; beklemekle, umut etmekle ve sevmekle ilgili bir film.

 

Gösterim Konuğu: Suriyeli gazeteci ve LGBTİ+ aktivisti Mahmoud Hassino.

 

14 HaziranGacı Gibi (Hatewalk)

Yönetmen: Serkan Çiftçi

 

Deniz, Mersin’de yaşayan transseksüel bir seks işçisidir. Sokakta seks işçiliği yaparken bir grubun nefret saldırısına uğrar. Bıçak darbeleriyle ağır şekilde yaralanmış üstelik kaçmaya çalışırken arabanın altında kalarak bacağı kırılmıştır. Aynı evi paylaştığı Ece ve Esmeray’ın yardımlarıyla sağlığına kavuşmaya çalışırken bir taraftan da Türkiye’nin güney bölgesinin ilk LGBTI örgütü olan “7 Renk” derneği aktivistleriyle hak mücadelesini de sürdürmektedir. Nefreti yenmenin bir yolu da gündelik hayatın içinde daha çok görünmek ve bu sayede toplum tarafından kabul edilmektir.

 

Gösterim Konuğu: Pembe Hayat Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Janset Kalan

 

21 Haziran-Kayısı Bahçeleri (Apricot Groves)

Yönetmen: Pouria Heidary Oureh

 

Kayısı Bahçeleri, çocukluğundan beri Amerika’da yaşayan ve orada bir Ermeni kızına vurulmuş İran Ermenisi Aram’ın hikâyesini anlatıyor. Aram kızla evlenmek için babasından izin istemek üzere abisinin de yardımıyla Ermenistan’a döner. Başta basit görünen hikâye, gizlilik ve kimlik temaları etrafında kurgulanan bir tefekkür haline gelir. Geleneğin kısıtlamalarıyla aşkın özgürlüğü arasında gerçekleşen yüzleşmede tüm trajedisi ve özverisiyle aşk galip gelmiştir.

 

Gösterim Konuğu: Araştırma görevlisi Nazan Maksudyan

 

22 HaziranGazino Neukölln Konseri

Türk kökenli pop ve arabesk şarkıların yer aldığı, lubunya enerjisi ve gücü ile çalışan kadınlardan oluşan bir grup olan Gazino Neukölln, KuirFest Berlin için çalıp söylüyor!

 

“Berlin’de 2017 yazında, kanal kenarı takılırken çalıp söylediğimiz şarkıları önce yatak odalarımızda aldığımız provalara ardından eş dost etkinliklerinde ufak tefek sahnelere taşıdık. Türkiyeli kadınlardan, trans ve non-binary üyelerden oluşuyoruz. Kurulduğumuz gün hepimiz Neukölln’de ikamet ettiği için ve semtin Berlin göç tarihinde önemli bir yeri olduğu için ismimizde Neukölln var. Şimdilik sadece türkçe arabesk ve pop şarkıları çaldık ama başka dillerde de çalmak istediğimiz şarkılar var. Lubunya enerjisi olan ya da lubunyalar tarafından sevildiğini düşündüğümüz, feminist tonları olan ya da bize seks pozitif gelen şarkıları seçiyoruz. Politik olarak sorunlu olduğunu düşündüklerimizin müziğini seviyorsak sözlerine müdahale ediyoruz. Konserlerimizde şarkılara eşlik eden Türkiyelileri görmekten -hele bi de lubunyalarsa- çok mutlu oluyoruz!”

 

28 HaziranLubunya Kısa Seçkisi

Travestiler, Fazla Mesai, Moira, Yeniden Doğuş, Solo ve Homur Homur kısa filmlerinin gösteriminin ardından lezbiyen feminist aktivist Nazlı ile LGBTİ+ hareketi tarihi ve göç üzerine konuşulacak.

 

5 TemmuzŞugar Çark (Wonders Wander)

Yönetmen: Shu Lea Cheang

 

Şugar Çark, Madrid’de geçen dört kurmaca bölümden oluşan konum tabanlı bir mobil internet dizisi. Madrid’de 1980’li yıllarda ortaya çıkan karşıkültürel hareketi La Movida Madrileña’nın (the Madrid scene, Madrid ortamı) hüküm sürdüğü günlerde,  “Harikalar” diye de bilinen Malasaña Mahallesi’nden esinlenerek adı konmuş Şugar Çark; sığınmacıları, göçmenleri, işlevsel çeşitliliği, transfeministayı, transfeminizmi, açık aileyi, tersyüz eden annelikleri, sürdürülebilir yaşamı ve özsavunmasal özgüçlenme pratiklerinin artmasını kapsayan bir anaakım dışı yeni kuir nesli irdelemek üzere tüm şugarlıkları Malasaña’dan çıkarıp önümüze diziyor. Şugar Çark, gps yardımıyla yürütülen şehir çarklarıyla Madrid’in çeperine taşan homofobik ve transfobik alanların izini sürüyor. İz sürme sırasında Şugar Çark’ın fantezi filmvari bölümleri, günümüz halkının amansız bir başkaldırı, iç gıdıklayıcı bir şehvet ve coşkulu bir tutkuyla sergilediği direnişin hikâyelerini anlatıyor.

 

Gösterimin ardından yönetmen Shu Lea Cheang ile söyleşi yapılacaktır.

 

12 TemmuzAks ve KuirFest işbirliği ile: Kuir/Göç/Hareketlilik.

KuirFest’ten Esra Özban ve Uluslararası Azınlıklar Festivali’nden (AKS) Saadat Munir küratörlüğünde hazırlanan, Half a Life, Mondial 2010, Cyristal Lake, Brother, Omar Mateen ve The Streets Are Ours filmlerinin bulunduğu gösterim ardından, kuir, hareketlilik ve göç üzerine Esra Özban ve Saadar Munir ile bir söyleşi yapılacak.

 

Programa ve detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Etkinlikler [Tüm Etkinlikleri Listele]

SPOD ve Pink Armenia: Aynı Onuru Paylaşıyoruz

SPOD LGBTİ Derneği ve Pink Armenia işbirliği ile 16 Ekim Salı günü “Beni Dinle” gösterimi ve ardından söyleşi yapılacak. SPOD LGBTİ Derneği...

LGBTİ+ FİLM PLATFORMU KURULUYOR!

Pembe Hayat KuirFest, sekizinci senesine hazırlanırken sürprizlerle geliyor: LGBTİ+ Film Platformu kuruluyor! Pembe Hayat KuirFest, 2011 yılından...

Oslo/Fusion Film Festivali Ödülleri

Pembe Hayat KuirFest’in geçmiş yıllarda işbirliği yaptığı ve bu yıl 28. kez takipçileriyle buluşan Oslo/Fusion Uluslararası Film Festivali’nde...

Tüm Etkinlikler Tüm Duyurular ve Haberler
Sosyal Ağlar ve Site Beslemesi
Pembe Hayat KuirFest Facebook Sayfası Pembe Hayat KuirFest Twitter Hesabı Pembe Hayat KuirFest Vimeo Hesabı Pembe Hayat KuirFest Flickr Hesabı Pembe Hayat KuirFest Site Beslemesi