+ İLETİŞİM + ARŞİV + BASIN + PROGRAM

SPOD LGBTİ’den “Queer Film Kulübü”

SPOD LGBTİ gönüllüleri tarafından “Queer Film Kulübü” kuruldu. Kulübün ilk etkinliği ise: “Queer Kısalar Yasak Tanımıyor”

SPOD LGBTİ, geçtiğimiz günlerde kültür sanat etkinliklerinin gerçekleştirileceği “Queer Film Kulübü” isimli oluşumu kurduğunu duyurdu. 7. Pembe Hayat KuirFest kapsamında gerçekleştirilen “Yuvarlak Masa: LGBTİ Yönetmenler Anlatıyor” isimli söyleşi’nin ardından SPOD LGBTİ ve DOCUMENTARIST ortaklığı ile düzenlenen “Sinema Sektöründe Sınırlar: LGBTİ Filmler Yönetmenleri Anlatıyor” isimli forum sonrası duydukları heyecan ile yola çıkan oluşum, şu çağrı metni ile kuruluşunu ilan etti:

 

“Geliyorlar geliyorlar! Queer kısalar, uzunlar, ne kısa ne uzunlar, ne idüğü belirsizler ve aşık olduğumuz kült filmler, animasyonlar, pornolar, her yaştan ve her yerden, her sesten ve her iklimden, documentary’si mockumentary’si kurmacası, sınırları aşa aşa, bütün yasakları yasaklayarak geliyor.

 

Mayıs ayında “Polyland” belgeselini izleyerek başlattığımız film gösterimleri Haziran ayında DOCUMENTARIST işbirliğiyle düzenlediğimiz ‘Sinema Sektöründe Sınırlar: LGBTİ Filmler Yönetmenleri Anlatıyor’ forumu sonrası sinema etrafında bir araya gelebilmenin verdiği heyecan ile birkaç sinemasever SPoD gönüllüsü olarak daha düzenli, daha sürdürülebilir ve sizlerin de katılımlarıyla gelişip büyüyecek yeni bir oluşum kurmak için ilk adımları attık ve “Queer Film Kulübü” ortaya çıkmış oldu.”

 

Queer Kısalar Yasak Tanımıyor

Oluşum ilk etkinliğini 1 Ağustos Çarşamba günü Queer Kısalar Yasak Tanımıyor isimli etkinlik ile gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Homur Homur, Mikado, Moira, Başka Mevzu, Mahallede LGBTİ Olmak ve Hükmü Yok filmlerinin gösterileceği etkinlikte yönetmenler ile söyleşi de yapılacak.

 

“Peki “Queer Kısalar (Neden) Yasak Tanımıyor” ?”

Oluşum, Queer Kısalar filmlerinin neden yasak tanımadığını şu şekilde açıklıyor:

 

“SPoD olarak 26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında #YasaksızOlSınırsızOl kampanyasını yürüterek hem OHAL boyunca LGBTİ+’ların maruz kaldığı baskı, şiddet ve ayrımcılığı hem de Kasım 2017’de Ankara’da başlayan süresiz etkinlik yasağı ve devamında gelen türlü etkinlik yasaklarını tekrar gündeme getirdik. Tekrar gündeme getirdiğimiz etkinlik yasaklarının birçoğu da film gösterimi etkinlikleriydi. Bütün yasakları yasaklayarak gelen “Queer Film Kulübü”nün ilk etkinliği de yasak tanımayacaktı elbette!”

 

Homur Homur, Mikado, Moira, Hükmü Yok ve Mahallede LGBTİ Olmak isimli kısa filmler, KuirFest, Pera ve British Council ortaklığı ile 25 Kasım’da gösterilmesi planlanmıştı ancak Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından iki kez yasaklanmıştı. Ancak 7. Pembe Hayat KuirFest kapsamında yasaklanan filmlerin pek çoğu KuirFest İstanbul, Eskişehir ve ortak gösterim kapsamında Mersin, Eskişehir, İzmir, Çanakkale, Denizli, Kocaeli, Antalya ve yine İstanbul’un iki yakasında gösteriminin ardından İngiltere’nin iki şehrinde, Berlin’de, Atina’da ve İsveç’te gösterildi.

 

Queer Film Kulübü’ne dair detaylar için tıklayınız. 

Etkinlikler [Tüm Etkinlikleri Listele]

KuirFest Amsterdam’da, Kuir ve Göçmen Filmleri Festivali’nde!

Kuir ve Göçmen Filmleri Festivali, bugün açılış filmi Hard Paint’in gösterimiyle başlıyor. Bu senenin jürisinde KuirFest Direktörü Esra...

Transformations Berlin Trans* Film Festivali Başladı!

Transformations Berlin Trans* Film Festivali ikinci kez kapılarını açıyor. 27 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek festival, dünyanın...

KuirFest’ten 20 Kasım gösterimi: Onun Hikayesi

Pembe Hayat’ın bu sene İstanbul’da SPoD Derneği ile ortak düzenleyeceği 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Haftası etkinlikleri...

Tüm Etkinlikler Tüm Duyurular ve Haberler
Sosyal Ağlar ve Site Beslemesi
Pembe Hayat KuirFest Facebook Sayfası Pembe Hayat KuirFest Twitter Hesabı Pembe Hayat KuirFest Vimeo Hesabı Pembe Hayat KuirFest Flickr Hesabı Pembe Hayat KuirFest Site Beslemesi