+ İLETİŞİM + ARŞİV + BASIN + PROGRAM

22. Queer Lisboa Jürileri Belli Oldu!

14-22 Eylül tarihleri arasında 22’ncisi gerçekleşecek Uluslararası Queer Lisboa Film Festivali’nin jürileri belli oldu. Bu sene “Belgesel” dalında düzenlenecek yarışmada ise jüriler arasında Pembe Hayat KuirFest direktörü Esra Özban bulunuyor.

                                                                                                                           

Avrupa’nın en büyük ve en köklü film festivallerinden olan Uluslararası Queer Lisboa, bu senesinde de pek çok uzun metraj, kısa, kurmaca ve belgeseli Avrupa’daki seyircisiyle buluşturmaya hazırlanıyor. Gösterimlerin yanı sıra 22. Queer Lisboa’da beş farklı kategoride filmler yarışıyor olacak.

 

1997 yılında kuruluşunu ilan eden Lizbon’un en eski film festivali Queer Lisboa, her sene gerçekleştirdiği festivaller ve dünyanın her yerinden takipçileriyle buluşturduğu konukları ile Avrupa’nın en köklü film festivallerinden. Portekiz sinemasında önemli bir yere sahip olan festival, dünyanın her yerinden diğer festivaller ile sürekli dayanışma halinde. Her sene bir dünya festivalinden seçkiyi Türkiye’ye taşıyan Pembe Hayat KuirFest de dördüncü senesinde Queer Lisboa’dan unutulmaz Çingene, İyi Geceler Külkedisi, Kızanlar, Kralın Bedeni ve Neo Joe Pop filmlerinin olduğu bir seçkiye ev sahipliği yapmıştı.

 

Festival ekibi, 2015 yılından bu yana Porto’da Uluslararası Queer Porto Film Festivali’ni düzenlemeye başladı. Dördüncü senesinde olan ve her yıl Ekim ayında gerçekleşen festival ise kuir kültürün en sembolik çalışmalarını seyirciyle buluşturuyor.

 

5 ayrı dalda filmler yarışacak

Festivalin bu senesinde En İyi Uzun Metraj ve En İyi Belgesel dalında 8’er film yarışırken, En İyi Kısa Film dalında 22, Benim Kısam dalında Avrupa’daki film okullarından çıkan 15 film ve Kuir Sanat dalında ise kuir sinema anlatılarının tasvir edildiği filmler jüri karşısında olacak.

 

Her dal için ayrı jürilerin olduğu bu senede, belgesel dalında Rui Filipe Oliveira, Margarida Leitão ve Pembe Hayat KuirFest direktörü Esra Özban oturmakta.

 

Festivale dair detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Etkinlikler [Tüm Etkinlikleri Listele]

KuirFest’ten 20 Kasım gösterimi: Onun Hikayesi

Pembe Hayat’ın bu sene İstanbul’da SPoD Derneği ile ortak düzenleyeceği 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Haftası etkinlikleri...

20 Kasım Etkinlikleri 23-24 Kasım’da İstanbul’da!

Pembe Hayat Derneği, her sene düzenlediği 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Haftası Etkinlikleri ve Dilek İnce Onur Ödülü Töreni...

8. PEMBE HAYAT KUİRFEST GÖNÜLLÜLERİNİ ARIYOR!

Pembe Hayat KuirFest, sekizinci senesi için gönüllülerini arıyor! 8.Pembe Hayat KuirFest, 24-27 Ocak tarihleri arasında, ana ayağı olan İstanbul’da...

Tüm Etkinlikler Tüm Duyurular ve Haberler
Sosyal Ağlar ve Site Beslemesi
Pembe Hayat KuirFest Facebook Sayfası Pembe Hayat KuirFest Twitter Hesabı Pembe Hayat KuirFest Vimeo Hesabı Pembe Hayat KuirFest Flickr Hesabı Pembe Hayat KuirFest Site Beslemesi