+ İLETİŞİM + ARŞİV + BASIN + PROGRAM

KuirFest’ten Trans Kampı’nda Gösterim: “Voltrans” ve “Onun Hikayesi!”

Pembe Hayat’ın gerçekleştireceği 7. Trans Kampı programı açıklandı. Programda Pembe Hayat KuirFest’in düzenleyeceği iki film gösterimi bulunuyor: “Voltrans ve Onun Hikayesi.”

 

Pembe Hayat KuirFest, sekizinci senesine hazırlanmaya başlamışken geçtiğimiz senelerden unutulmaz filmleri izleyicisiyle buluşturmaya devam ediyor. Pembe Hayat’ın 24-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceği 7. Trans Kampı’nda bu sene KuirFest “Kuir Diziler” bölümünde bulunan ve pek çok yerde takipçileriyle buluşan lezbiyen bir aşkı mercek altına alan “Onun Hikayesi” yer alıyor. Kampın dördüncü gününde ise katılımcılar 2013 yapımı Türkiye’de “trans erkeklik” kalıplarına karşı verilen mücadelenin ilk adımı olabilecek Voltrans örgütlenmesinin sürdürdüğü mücadelenin belgeseli olan “Voltrans” ı izleyecek.

 

Etiketlerin, kimliğin ve aşkın kesişimi: Onun Hikayesi

Violet kendisiyle röportaj yapmaya yanaşan muhabir Allie’den hoşlanır; kariyer delisi Paige ise yıllardır içini dökmeyi düşüneceği ilk erkek olan James’le tanışır. Oldukları kişi için sevilmenin önünü, oldukları şey ile tıkama riskini göze alacaklar mıdır? Medyada trans kadınlar yıllar yılı neler oldular neler – zurnanın zırt dediği zatlar, katiller, insanlık hallerinin en harbi halleri, patetik trajediler, tehlikeli sirenler… Kahkaha atan, mücadele eden, büyüyen, kız kardeşlikte güçlerini birleştiren, aşkı arayıp bulan karmaşık karakterler olarak çok ender göründüler. ‘Onun Hikâyesi’ kuir topluluklarında rastladığımız biricik, karmaşık ve her haliyle insan olan kadınları resmediyor ve etiketlerin, kimliğin ve aşkın kesişimlerini nasıl idare ettiklerini irdeliyor.

 

Cinsiyet politikalarına karşı pratik ve görünür bir karşı duruş: Voltrans

Belgesel film “Voltrans”ta, trans erkeklerin LGBTİ hareketi içinde dahi adının duyulmadığı, bilinmediği yıllarda birbirini bulan, sıkıştırıldıkları ikili cinsiyet normları içinde kendilerine bir yol açmaya çalışan, birlikte güçlenmek üzere yola koyulan trans bireylerin mücadelelerine tanık oluyoruz. Türkiye’nin ilk trans erkek örgütlenmesi olan Voltrans’ta bir araya gelen trans aktivistler, transfobik ve heteroseksist bir toplumun içinde trans erkekliği, toplumsal cinsiyet rollerinin etkisini, erkeklik ve “trans erkeklik” kalıplarına karşı verdikleri mücadeleyi, her biri kendi öznellikleriyle ve samimi bir dille anlatıyor.

Belgeselin amacı, aynı zamanda, iktidarın sistematik bir şiddetle sabitlemeye çalıştığı ayrımcı cinsiyet politikalarına karşı pratik ve görünür bir karşı duruş sergilemek.

 

“Voltrans içinde örgütlenen trans erkeklerin kendi tarihlerini belgelemek istemeleri üzerine 2012 yılında ortaya çıkan belgesel projesi, 2013 yazında Ali (Aligül)’nin hastaneye kaldırılmasıyla beraber hızlanarak, Voltrans’ın önemli dönüm noktaları seçilerek kurgulandı.  90 dakikalık halini Ali (Aligül)’ye hastanede izlettiğimiz gün bize dönüp ‘son halini izlemeyeceğim, sürpriz olsun’ demişti. Bu halini göremese de Ali, biz biliyoruz ki o hep bizimle…”

Etkinlikler [Tüm Etkinlikleri Listele]

KuirFest Amsterdam’da, Kuir ve Göçmen Filmleri Festivali’nde!

Kuir ve Göçmen Filmleri Festivali, bugün açılış filmi Hard Paint’in gösterimiyle başlıyor. Bu senenin jürisinde KuirFest Direktörü Esra...

Transformations Berlin Trans* Film Festivali Başladı!

Transformations Berlin Trans* Film Festivali ikinci kez kapılarını açıyor. 27 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek festival, dünyanın...

KuirFest’ten 20 Kasım gösterimi: Onun Hikayesi

Pembe Hayat’ın bu sene İstanbul’da SPoD Derneği ile ortak düzenleyeceği 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Haftası etkinlikleri...

Tüm Etkinlikler Tüm Duyurular ve Haberler
Sosyal Ağlar ve Site Beslemesi
Pembe Hayat KuirFest Facebook Sayfası Pembe Hayat KuirFest Twitter Hesabı Pembe Hayat KuirFest Vimeo Hesabı Pembe Hayat KuirFest Flickr Hesabı Pembe Hayat KuirFest Site Beslemesi