+ İLETİŞİM + ARŞİV + BASIN + PROGRAM

HAMBURG KUİR FİLM FESTİVALİ’NİN KAZANANLARI AÇIKLANDI!

16-21 Ekim tarihleri arasında 29. kez düzenlenen Hamburg Uluslararası Kuir Film Festivali’nin bu seneki kazananları arasında yine birbirinden ilgi çekici yapımlar yer alıyor.

Almanya’nın en köklü festivallerinden olan Hamburg Uluslararası Kuir Film Festivali, 29 yıldır dünyanın her yerinden kuir filmleri bir araya getirirken, LGBTİ+ film üretimini teşvik etmek ve kuir sinemacıları desteklemek amacıyla ödül vermeye devam ediyor. Festival kapsamında bu yıl da Jüri Ödülleri ve İzleyici Ödülleri olmak üzere iki ayrı kategoride yarışma düzenlendi.

Geçtiğimiz yıl KuirFest Direktörü Esra Özban’ın da yer aldığı jüri bu yıl yönetmen ve senarist Jan Künemund, sinemacı ve akademisyen Erica Sarmet ve Viyana Porn Film Festivali’nin direktörü Yavuz Kurtulmuş’u bir araya getirdi. Jüri, 2017 Lübnan-ABD ortak yapımı Room For a Man adlı filmi Jüri Ödülü’ne lâyık gördü. Lübnanlı genç yönetmenin, annesi ve köpekleriyle birlikte yaşadığı evin yatak odasını yenileyerek kimliğini yeniden inşa edişini konu alan film güçlü anlatımıyla dikkat çeken bir belgesel.

Jüri yarışma filmlerinden Silvana’yı (2017) da mansiyon ödülüne layık gördü. İsveç’in ünlü rap şarkıcılarından lezbiyen feminist Silvana Imam’ın “Haydi patriarkayı yıkmaya” sloganıyla verdiği mücadeleyi konu alan Silvana adlı belgesel, geçtiğimiz günlerde Oslo/Fusion Film Festivali’nden hem özel ödül, hem de En İyi Belgesel Ödülü’yle dönmüştü.

29.Hamburg Kuir Film Festivali izleyicisinin festival boyunca gösterilen filmler arasından oylamayla seçtiği İzleyici Ödülleri’nin kazananı ise My Days of Mercy (2017) oldu. Film, Simon’ın eşini öldürmekle suçlanmasının ardından aldığı infaz cezasına karşı kızı Martha ile direnişini konu alıyor.

Geçen yıl “Türkiye’den Kuir Filmler” başlıklı seçkiye ve KuirFest ile KaosGL’nin katılımıyla gerçekleşen bir panele ev sahipliği yapan Hamburg Uluslararası Kuir Film Festivali’nin duyurularını www.lsf-hamburg.de adresinden takip edebilirsiniz.

Etkinlikler [Tüm Etkinlikleri Listele]

KuirFest’ten 20 Kasım gösterimi: Onun Hikayesi

Pembe Hayat’ın bu sene İstanbul’da SPoD Derneği ile ortak düzenleyeceği 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Haftası etkinlikleri...

20 Kasım Etkinlikleri 23-24 Kasım’da İstanbul’da!

Pembe Hayat Derneği, her sene düzenlediği 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Haftası Etkinlikleri ve Dilek İnce Onur Ödülü Töreni...

8. PEMBE HAYAT KUİRFEST GÖNÜLLÜLERİNİ ARIYOR!

Pembe Hayat KuirFest, sekizinci senesi için gönüllülerini arıyor! 8.Pembe Hayat KuirFest, 24-27 Ocak tarihleri arasında, ana ayağı olan İstanbul’da...

Tüm Etkinlikler Tüm Duyurular ve Haberler
Sosyal Ağlar ve Site Beslemesi
Pembe Hayat KuirFest Facebook Sayfası Pembe Hayat KuirFest Twitter Hesabı Pembe Hayat KuirFest Vimeo Hesabı Pembe Hayat KuirFest Flickr Hesabı Pembe Hayat KuirFest Site Beslemesi