+ İLETİŞİM + ARŞİV + BASIN + PROGRAM

Madenciler ve LGBT Aktivistlerinin İlham Verici Dayanışma Hikayesini Anlatan “Pride” İstanbul Film Festivali’nin Katkılarıyla, Türkiye’de İlk Kez 4. Pembe Hayat KuirFest’te!

pride poster
Bir grup gey ve lezbiyen aktivistin grev kararı alan Ulusal Maden İşçileri Sendikası’na destek vermek amacıyla başlattıkları “Gey ve Lezbiyenler Madencilerle Dayanışıyor” kampanyasını beyaz perdeye taşıyan “Pride” filmi, İstanbul Film Festivali’nin katkılarıyla Türkiye’de ilk kez 4.Pembe Hayat KuirFest kapsamında Ankara’da gösterilecek.

1984 Britanya’sında geçen film gerçek bir direniş ve dayanışma hikâyesini beyaz perdeye aktarıyor. Yönetmen Matthew Marcus’un deyimiyle film, “İki dünyanın çarpışması ve birbirine düğümlenmesini, sarılmasını anlatıyor”.

Film uzun zamandır grevdeki madenciler ile aynı düşmanlara sahip olduklarını düşünen (Thatcher Hükümeti, polis ve anaakım medya), kendilerini LGSM (Lezbiyen ve Geyler Madencileri Destekliyor) olarak adlandıran ve madenciler için para bulmaya çalışan bir grup eşcinselin gerçek hikâyesini anlatıyor.

1984 Londra Onur Yürüşü’nde bir araya gelen bir grup gey ve lezbiyen aktivist grev kararı alan Ulusal Maden İşçileri Sendikası’na destek vermek amacıyla bir kampanya başlatmaya karar verirler. Fakat sendikanın grevin adının eşcinsel bir grupla anılmasıyla ilgili çekinceleri vardır. Bunun üzerine “Gey ve Lezbiyenler Madencilerle Dayanışıyor” kampanyası aktivistleri, sendikayı aradan çıkarıp topladıkları maddi bağışları doğrudan madencilere ve ailelerine ulaştırmaya karar verirler. Böylece birbirine yabancı iki topluluk arasında olağanüstü bir hikâye başlar. Bir minibüse doluşan aktivistler topladıkları yardımları ulaştırmak için Galler bölgesinin ücra bir vadisinde bulunan küçük maden kasabası Onllwyn’e doğru yola çıkarlar. İki grup arasındaki bu ilk temas yıllarca sürecek bir dayanışmanın başlangıcıdır. LGSM ve Güney Galler’deki maden işçilerinin Thatcher’a karşı omuz omuza direnişi İngiltere’de LGBT haklarının yasallaşması sürecinde de önemli bir rol oynuyor. Maden İşçileri Sendikaları’nın 1984 Onur Yürüşüne verdikleri desteğin ardından, 1985’te de İşçi Partisi’nin Bournemouth Konferası’nda tüm Maden İşçi Sendikaları’nın toplu oyuyla LGBT haklarının parti gündemine alınmasını sağlıyarak LGBT’lerin siyasi hakları mücadelesinde yol açıcı bir rol üstlendi.

Dünyada en çok maden işçisinin kazalarda öldüğü ülkelerden biri olan Türkiye’de taşeronlaşma yoluyla da işçiler sürekli mağdur edilmeye devam ediyor. Pembe Hayat KuirFest kaderinde “ölüm” değil mücadele olduğuna inanan işçi hareketi ve madencilerle dayanışmanın bu güçlendirici hikayesini seyircilerle buluşturacak. KuirFest’te ayrıca, 1983 yılında Britanya Film Enstitü’sü tarafından ‘En İyi Belgesel’ unvanına layık görüşmüş Genç Gey ve Lezbiyen Video Projesi gönüllülerinin yaptığı “Framed Youth: The Revenge of the Teenage Perverts” filmi ve Gey ve Lezbiyenler Madencilerle Dayanışıyor aktivistlerinin kendi görüntülerinden oluşturdukları “All Out! Dancing in Dulais” belgeselleri gösterilecek ve gösterimlerin ardından “Pride” filminin senaristi Stephan Beresford ve aktivist Gethin Roberts’ın katılımıyla bu önemli dayanışma örneği üzerine bir panel gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz akşam ödül töreni gerçekleşen İngiliz Bağımsız Film Ödülleri’nden ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ olmak üzere üç ödülle dönen film, ilk defa 2014 Cannes Film Festivali’nin ‘Yönetmenlerin 15 Günü’ bölümünde gösterildi ve festivalin LGBT temalı filmlere verilen ‘Kuir Palmiye’ ödülü kazanmıştı.

Festival, katkılarından dolayı İKSV, Azize Tan ve Bir Film’e teşekkür eder.

Etkinlikler [Tüm Etkinlikleri Listele]

KuirFest Mersin’deydi!

Bu sene 7.si düzenlenen Pembe Hayat KuirFest, 28-29 Nisan tarihleri arasında üçüncü kez Mersin’deydi. Ankara’da LGBTİ+ etkinliklerinin süresiz...

Trans Mülteci Demhat Aksoy Açlık Grevinde

2017’de İsveç’e iltica eden mülteci trans aktivist Demhat Aksoy, İsveç’te maruz kaldığı ırkçılık ve mültecilere tanınan düşük yaşam...

KuirFest Mersin’de!

7.si İstanbul’da gerçekleşen KuirFest gezmeye devam ediyor. 21-22 Nisan tarihlerinde Denizli’de olan KuirFest, 28-29 tarihlerinde ise Mersin’de! 5....

Tüm Etkinlikler Tüm Duyurular ve Haberler
Sosyal Ağlar ve Site Beslemesi
Pembe Hayat KuirFest Facebook Sayfası Pembe Hayat KuirFest Twitter Hesabı Pembe Hayat KuirFest Vimeo Hesabı Pembe Hayat KuirFest Flickr Hesabı Pembe Hayat KuirFest Site Beslemesi