19. Uluslararası Film Festivali’nde 12. Pembe Hayat KuirFest’ten Filmler Gösterilecek

Duyuru Listesine Geri Dön


Bu yıl 19. yaşında giren Uluslarası İşçi filmleri festivali Kanun Hükmü belgesel filmine gelen yasakla gündeme geldi.

1-11 Mayıs tarihlerinde İstanbul ve Ankara’da gerçekleşecek İşçi Filmleri Festivali, 16 ülkeden 74 filmi sponsorsuz, yarışmasız ve ücretsiz olarak seyircilerle buluşturacak. 

19.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nin Ankara ayağında ise, 12.Pembe Hayat KuirFest kapsamında online gösterimi gerçekleştirilen filmlerden 5 film yer alacak. 8 Mayıs 19:00’da Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek gösterimdeki seçkinin adı ise #YasaksaYasak. Gösterimi gerçekleştirilecek filmler ve sinopsisleri ise şu şekilde:

-Yaprak Döker Bir Yanımız/As Leaves in the Wind 10’’56 

-Bir Dost Gibi/Two of Us 17’’36
-Ters Lale/Carnations of the Other Backyard 15’’00 

-Annemin Yareni/My Mother’s Girlfriend 14’’45 

-Stiletto:Pembe Bir Aile Trajedisi/Stiletto:A Pink Family Tragedy 18’00 


Yaprak Döker Bir Yanımız / As leaves in the wind

İspanya / Spain, 2023, HD, renkli/color, 10'56''

YÖNETMEN/DIRECTOR: Sofia Luz

SENARYO/SCREENPLAY: Sofia Luz

YAPIMCI/PRODUCER: Yoana Mata, Otoxo Productions, Rusly Cachina, Olivia Brandão
OYUNCULAR/CAST: Yoana Mata, Rusly Cachina


"Yaprak Döker Bir Yanımız", kendi ülkelerinden göç ederek yeni bir kıtada sığınma talep eden, imkânların arayışında iki trans kadının hikâyesi. Yeni bir destek ağıyla tanışıp ağa  katılmalarıyla hayatları yapısal değişikliklere uğrar. Onlar tarafından, onlar için yapıldı.


"As leaves in the wind" is the story of two transgender women who migrate from their home countries seeking asylum and opportunities in a new continent. Their lives go through structural changes when they meet and take part in a new support network. Made by them for them.


Bir Dost Gibi / Two of Us

Tayvan/Taiwan, 2022, HD, renkli/color, 17'36''


YÖNETMEN/DIRECTOR: Eddie Chen

SENARYO/SCREENPLAY: Eddie Chen


On yıl boyunca Tainan'dan ayrı kalan Han, lise buluşmasına katılmak üzere şehre geri döndü. Birkaç içkiden sonra her zamanki gibi temkinliydi. Han, evli olan en yakın arkadaşı Yuan'ı öptü. Yuan da aralarındaki dostluğa değer vererek Han'ı öptü ancak ikisi de yalnızca arkadaş olarak kalabileceklerini biliyordu. Şafak sökerken vedalaşıp günlük hayatlarına geri döndüler.


Han, who left Tainan for a decade, returned to join high school reunion. After few drinks, they were bounded as usual. Han kissed his best friend Yuan, who were married to his wife. However by cherishing the friendship between, Yuan kissed Han back, but they both knew that they could only stay as friend. By the dawn, they said goodbye and went back to their daily life.


Ters Lale / Carnations of the Other Backyard

İsviçre / Switzerland, 2022, HD, renkli/color, 15'


YÖNETMEN/DIRECTOR: Jorge Cadena

SENARYO/SCREENPLAY: Jorge Cadena, Li Aparicio Candama

YAPIMCI/PRODUCER: Yan Decoppet, Gabriela Bussmann
OYUNCULAR/CAST: Eudes Rosado, Leon David Salazar, Rubén Barrios, Andru Suarez, Saray Nohemi Rebolledo


Kolombiya'nın kuzeyinde bir grup kuir aktivist, ülkenin en büyük kömür madeninde yapılan korkunç sömürüyü kınamak üzere abartılı performatif eylemlerden yararlanıyor.


In the north of Colombia, a group of queer activists use extravagant performative actions to denounce the disastrous exploitation by the country's largest coal mine.


Annemin Yareni / My Mother's Girlfriend
Hindistan/India, 2021, HD, renkli/color, 14'45''

YÖNETMEN/DIRECTOR: Arun Fulara
SENARYO/SCREENPLAY: Arun Fulara, Shreyas Choughule, Pratik Kinnarimath

YAPIMCI/PRODUCER: Neeraj Churil, Sridhar Rangayan, Saagar Gupta, Christoph Thoke, Andreas Lucas, Arun Fulara

OYUNCULAR/CAST: Sushama Deshpande, Anju Alva Naik, Suhas Sirsat


İşçi sınıfına mensup, birbirlerine âşık iki kadın olan RENUKA ve SADIYA, dışarıda Renuka'nın doğum gününü kutlayarak günlerinin tadını çıkarır. Eğlence dolu bir günün ardından geceyi birlikte geçirmek için eve dönerler. Ancak RENUKA'nın oğlu MANGESH'in ortalıkta olduğunu bilmezler. ANNEMİN YARENİ,  bu iki ilişki çarpıştığında neler olacağının hikayesi.


RENUKA and SADIYA, two working-class women in love with each other, enjoy their day out celebrating Renuka's birthday. After a fun-filled day, they head home to spend the night together. But unknown to them, RENUKA's son, MANGESH, is around. MY MOTHER'S GIRLFRIEND is the story of what happens when these two relationships collide.


Stiletto: Pembe Bir Aile Trajedisi  / Stiletto: A Pink Family Tragedy

Türkiye, Almanya/Turkey, Germany, 2021, HD, renkli/color, 18'

YÖNETMEN/DIRECTOR: Can Merdan Doğan

SENARYO/SCREENPLAY: Can Merdan Doğan

YAPIMCI/PRODUCER: Erkan Taşkıran
OYUNCULAR/CAST: Murat Kılıç, Nihal Yalçın, Yıldız Güngör


Taksi şoförü Hasan, gececi olduğu bir günün sonunda yoldan geçen bir kadının ayakkabılarını görür ve onları aklından bir türlü çıkaramaz. Hasan arzuları uyanmış bir halde, o gün sıradan hayatının sınırlarını aşar. Peki bu masum takıntısını karısı ve oğullarına nasıl anlatmalıdır?


At the end of a night out, taxi driver Hasan sees the shoes of a woman passing by and cannot get them out of his mind. With his desires awakened, Hasan goes beyond the limits of his ordinary life that day. But how should he explain this innocent obsession to his wife and sons?