23. Uluslararası Oueer Lisboa Film Festivali 20 Eylül’de başlıyor!

Duyuru Listesine Geri Dön


20 - 28 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Queer Lisboa bu sene de Lizbon’da yaşayan LGBTİ+’ları kuir yapımlar ile buluşturacak.

36 ülkeden toplamda 101 film sunmaya hazırlanan Oueer Lisboa, kuir sinemasını izleyicilerle buluşturan tek Portekiz Film Festivali.

1997 yılında kuruluşunu ilan eden Lizbon'un en eski film festivali Queer Lisboa, her sene gerçekleştirdiği festivaller ve dünyanın her yerinden takipçileriyle buluşturduğu konukları ile Avrupa'nın en köklü film festivallerinden. Portekiz sinemasında önemli bir yere sahip olan festival, dünyanın her yerinden diğer festivaller ile sürekli dayanışma halinde. Her sene bir dünya festivalinden seçkiyi Türkiye'ye taşıyan Pembe Hayat KuirFest de dördüncü senesinde Queer Lisboa'dan unutulmaz Çingene, İyi Geceler Külkedisi, Kızanlar, Kralın Bedeni ve Neo Joe Pop filmlerine ev sahipliği yapmıştı.

 

2018 yılında Queer Lisboa’dan ödül alan Elektrik Beden, KuirFest’in geçen seneki programında yer almıştı.

 

Festivalde Neler Var?

Bu yılki açılış filmi 20 Eylül akşamı gösterilecek olan Brezilya yapımı Indianara olacak. Transların hayatta kalması için savaşan devrimci bir kadın olan Indianara’nın, siyasi ve sosyal mücadelesine odaklı sürükleyici ve aynı zamanda son derece hareketli bir belgesel.

 

Festivalin 2. gününde sinemaseverler ile buluşacak olan filmlerden biri And then We Danced. Merab, genç yaşından beri profesyonel dans eğitimi alan genç bir erkek. Iraklı bir öğrencinin gelmesi ile dünyası alt üst olan Merab, hem güçlü bir rakip hem de arzu ettiği birini kazanmış oluyor.

Festivalin kapanış filmi Crystal Moselle tarafından yazılıp yönetilen, Skate Kithcen olacak. Sadece kadın kaykaycılardan oluşan bir kaykay grubunu anlatan filmin prömiyeri Sundance Film Festivali’nde yapıldı.

Berlin Uluslararası Film Festivali 40. yaşında!

Berlin Uluslararası Film Festivali’nin 40. yılı sebebiyle, Queer Lisboa’da Berlinale Panorama seçkisi kapsamında 14 film gösterilecek. Uzun metraj filmlerin arasında Altın Küre’den “En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü” kazanan İsveç yapımı Bir Köpek Olarak Hayatım (My Life as a Dog, 1985) var.

Ingemar abisi tarafından hor görülen ve hasta annesi ile yaşayan bir çocukken, annesi tarafından yaz tatilinde dayısının yanına gönderildiğinde yeni girdiği ortamla birlikte yepyeni bir hayat keşfediyor.

 

Jüride Kimler Var?

1992’den 2017 yılına kadar Berlin Film Festivali’nde Panorama şovunu koordine eden Alman yönetmen Wieland Speck, Portekizli yönetmen Teresa Villaverde, ve oyuncu Isabél Zuaa “Uzun Metraj Film” jürileri arasında yer alıyor. Belgesel Yarışması jürisi ise Joana de Sousa, So Mayer ve Margarida Mercês de Mello. Fransız film yapımcısı Catherine Boutaud, oyuncu ve yapımcı Alexander David ve Fransız oyuncu Mickaël Gaspar “Kısa Metraj Film” jürileri arasında yer alacak. Son olarak, Kuir Sanat dalında jürisi David Cabecinha, Sara Orsi ve Francisco Queirós tarafından oluşturulacak.

 

Geçen sene 'Belgesel' dalında düzenlenen yarışmada jüriler arasında Pembe Hayat KuirFest direktörü Esra Özban bulunuyordu.

 

Festival trailerına ulaşmak için tıklayınız.

Festival sitesine gitmek için tıklayınız.