“Bir araya gelemezsiniz dedikleri yerden bir araya geldik.”

Duyuru Listesine Geri Dön


KuirFest Berlin 2019 kapsamında dün (24 Mayıs) düzenlenen “Pembe Hayat Online” etkinliği medya ekibinden Nalan ve Derin’in katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte Pembe Hayat Youtube kanalı gösterimin ardından söyleşi yapıldı.

KuirFest Berlin 2019 açılış gösterimi ve partisinin ardından 24 Mayıs’ta “Pembe Hayat Online” ile Pembe Hayat Youtube kanalını konuştu. Etkinlikte derneğin Youtube içeriklerinden olan “Ah Sosyal Medya” , “Travesti Tarifler” , “Travesti Teftişte” ve “Sana mı Soracağım?” videolarının izlenmesinin ardından söyleşi düzenlendi. Söyleşiye Derin katılırken, etkinlik için Almanya’ya gelmesi planlanan Pembe Hayat ve KuirFest ekibine vize verilmemesi nedeniyle Nalan canlı yayınla bağlandı.

 

Söyleşide interaktif bir şekilde videonun Ankara’da getirilen LGBTİ+ yasaklarının ardından nasıl bir araç olarak kullanıldığı, Ankara’daki LGBTİ+ video aktivizmi ve şuan gelinen noktada Pembe Hayat’ın Youtube kanalının neler yaptığından söz edilirken, Nalan şunları ekledi:

 

“Pembe Hayat’ın Youtube kanalı öncesinde Madi Media ismini verdiğimiz kolektif bir grupla birlikte Ankara’da yapılan etkinlikleri madilemeye gitmeyi, aynı zamanda gelemeyen kişilerin kaçırmamasını sağlamak istemiştik. Sonrasında gelinen yasaklar sürecinde, Ankara’da hiçbir etkinlik yapılamadı. Böylece biz de Pembe Hayat olarak videoyu bir araç olarak kullanıp yasakla video yöntemi ile mücadele edebileceğimizi düşünüp bir Youtube kanalı oluşturduk. Yaptığımız şey aslında bir nefes alma alanına, içinde bulunduğumuz boğucu gündemin içerisinden uzak, gullüm atabileceğimiz bir alana dönüştü. Bu bizlere de, izleyicimize de çok iyi geldi.”

 

“Youtube kanalı yasağı ortadan kaldırdı.”

“Lubunyaların kendi medyasını ve kendi gündemini oluşturduğu bir alan olsun istedik. Bizi izleyen insanlar bize dahil olmaya başladılar. Altyazı için destek vermeye başladılar ve sunuculuk yapmaya başladılar. Şuan birçok insanın sahiplenip sevdiği bir işe dönüştü aslında.”

 

“Yasaklar zamanında Youtube bir anda LGBTİ+’lerin bir araya gelmesi yasağının ortadan kalktığı, binlerce insanın izlediği ve bizim sözümüzü söylediğimiz bir yere dönüştü. Bir araya gelmeyeceksiniz dedikleri yerden alternatif bir şekilde bir araya geldiğimizi gördük.”

 

Medya ekibinden katılan bir diğer kanal sunucusu trans aktivist Derin ise, alternatif muhabirlik serüveninin nasıl başladığını, kanalın kendisine ve çevresine nasıl iyi hissettirdiği ve nasıl mücadele ettiğini anlatırken, Youtube öncesinde de yapılan işlerden bahsetti:

 

“Pek çok gönüllü ve sunucuyla iş üretmeye devam ediyoruz.”

“İstanbul’da 2014’te Nalan böyle bir şeyden bahsettiğinde çok heyecanlanmıştım. Ne yapacağımı bilmiyordum, hiç mikrofon tutmamıştım ve kamera vardı karşımda. Bir yandan da polisler gaz ve joplarla Onur Yürüyüşü’ne gelen insanlara şiddet uyguluyordu. Bütün bu direnişin ortasında elimde mikrofon ile orayı haberleştirmeye çalışmıştım. Sonrasında Madi Media olarak kolektif bir grup oluşturduk ve iş yapmaya başladık. Geldiğimiz süreçte ise Youtube kanalında pek çok gönüllü ve sunucuyla iş üretmeye devam ediyoruz.”

 

Derin, aynı zamanda videolara nasıl hazırlandıklarından da bahsetti:

“Aslında belirli videolar dışında çok fazla önceden hazırlanmıyoruz. Her şey o anda gelişiyor. Yemek videolarında özellikle; neler konuşacağımızı önceden belirlemiyoruz. Ancak gündemi sunduğumuz bir video için fazlasıyla hazırlanmak gerekiyor. Senaryolar çıkarıyoruz kendimize ve kamera karşısına geçiyoruz.”

 

Nasıl dahil olabiliriz?

“Lubunyalar için ifade alanı oluşturmak” fikriyle kurulan Pembe Hayat Youtube kanalı gönüllü katkıları ile büyüyor. Videoların daha çok kitleye ulaşabilmesi için videolara Türkçe, İngilizce ve Almanca çeviriler ile daha birçok alanda gönüllü katkılarını açtığını duyuran Pembe Hayat’ın Youtube kanalına siz neden katkı sağlamayasınız?