#HasOnline Film Listesi Sizlerle!

Duyuru Listesine Geri Dön


12. Pembe Hayat KuirFest #HasOnline’da gösterimi gerçekleşecek filmlerin listesi yayımlandı.

12. Pembe Hayat KuirFest #KüründenOnline’na katılamayan veya filmleri tekrar izlemek isteyen festival severler için, şimdi #HasOnline’da bir araya gelme zamanı. Filmler 30 Mart 2024’te online gösterimde erişime açılacak. Filmlerin gösterileceği Vimeo'da, sağ altta bulunan CC kısmına tıklayarak, altyazı seçeneklerinden izlemek istenilen dili seçmek de mümkün olacak. Her filmin gösterim süresi ise 24 saat ile sınırlı. Filmlere erişmek isteyen festival severler http://linktr.ee/kuirfest linkinden '#HasOnline Gösterimleri' butonunu takip edebilirler. 30 Mart ve 31 Mart’ta saat 10:00’da başlayarak gösterimleri gerçekleşecek #HasOnline için program ise şu şekilde:


30 Mart 2024 

PEN / PEN 

Almanya/Germany, 2022, HD, renkli/color, 55’

 

YÖNETMEN/DIRECTOR: Häly Heinecker

YAPIMCI/PRODUCER: Häly Heinecker

SENARYO/SCREENPLAY: Häly Heinecker

KURGU/EDITING: Eka Tsotsoria

OYUNCULAR/CAST: V Lubow, Aka Kelzz

PEN yeni taşındığı Berlin’de ilk ilişkilenmelerini kurarken, bir yandan da JANX ile uzun mesafe ilişkisini devam ettirmektedir. Bu mini dizide, yeni şehre taşınmanın getirdiği zorluklara, PEN’in diğer insanlarla ilişkilenmelerine ve günlük hayatına tanık oluyoruz. Dizinin yönetmen, yapımcı ve senaristi Häly Heinecker, kurgu, belgesel ve deneysel film türlerinde çalışmalar yapıyor. PEN’de de akışkan ve açık bir anlatım tarzını benimsediğini belirten Heinecker, hem komüniteyi merkezine alan filmler yapıyor hem de ulaşabilir ve kesişimsel film üretiminin sınırlarını test ediyor. Sen de uzak mesafe ilişkileri yaşıyor, yeni bir şehre taşınmanın hayallerini kuruyorsan, PEN’in hayatı seni etkileyecek!

Tavşan Naşlar / Bunny decides to go
Azerbaycan / Azerbaijan, 2022, HD, renkli/color, 16’

YÖNETMEN/DIRECTOR: Vusala Hajiyeva

YAPIMCI/PRODUCER: Durna Safarova


Bir trans kadının yalıtılmışlığı ve daha güvenli bir yaşam arayışıyla memleketi Azerbaycan'ı terk etme kararı hakkında samimi bir belgesel. "Tavşan" lakabından gelen tavşan metaforunu kullanarak ailesiyle, ülkesiyle, müziğiyle ve protestosuyla olan ilişkisini ev videolarıyla birlikte sunuyor.


ABADDON / ABADDON
Fransa / France, 2023, HD, renkli/color, 26'33''


YÖNETMEN/DIRECTOR: Geoffroy C. Dedenis 

SENARYO/SCREENPLAY: Geoffroy C. Dedenis

Fransız yönetmen Geoffroy C. Dedenis’in Abaddon adlı kısa filmi, her şeyden önce görsel ve duyusal bir ifadeyi ortaya çıkarmak için dil aracının ötesine geçerek, psikotik bir depresyonun dokulu gelişimini, halüsinasyon ile gerçeklik arasında bulanık bir ifadeyle anlatan, dinginlik giderici, stabilite bozucu bir şaheser.


Ben Otistiğim! / Coming Out Autistic
Birleşik Krallık/United Kingdom, 2022, HD,renkli/color, 3' 55''

YÖNETMEN/DIRECTOR: Steven Fraser
SENARYO/SCREENPLAY: Steven Fraser

OYUNCULAR/CAST: Red Aller, Timothy Dimal, Philip Hurd-Wood, Connor Marshall, Michael Matarese


Ben Otistiğim! kendinizi aynı zamanda LGBTK+ olarak tanımladığınızda dünyaya otizmli olduğunuzu söyleme deneyimini araştıran kısa bir animasyon belgesel. Kuir açılma hikâyeleri iyi belgelenmiştir, ancak arkadaşlarınıza, ailenize, iş arkadaşlarınıza ve yabancılara otistik olduğunuzu söyleme olayı daha az araştırılmıştır. Belgeselde kuir deneyimlerle paralellikler araştırılıyor ve karşılaşılan duygu ve tepki dizisini ifade etmek için çok çeşitli bireylerle röportaj yapılıyor.


Ah Şu Engin Deryada / On this Wondrous Sea 

Yunanistan/Greece, 2022, HD, renkli/color, 17'30''

YÖNETMEN/DIRECTOR: Kalliopi Legaki

SENARYO/SCREENPLAY: Kalliopi Legaki

YAPIMCI/PRODUCER: Kalliopi Legaki


Bir kadın acı çekerken nasıl olur da toplumdaki yeri için ortalığı kızıştırma ve mücadele etme gücüne sahip olabilir? LGBTKİ+ topluluğunun bir üyesi olan Maria Cyber, çeşitlilik hakkı için her gün verdiği mücadeleyle bunu başarıyor.


Annemin Yareni / My Mother's Girlfriend
Hindistan/India, 2021, HD, renkli/color, 14'45''

YÖNETMEN/DIRECTOR: Arun Fulara
SENARYO/SCREENPLAY: Arun Fulara, Shreyas Choughule, Pratik Kinnarimath

YAPIMCI/PRODUCER: Neeraj Churil, Sridhar Rangayan, Saagar Gupta, Christoph Thoke, Andreas Lucas, Arun Fulara

OYUNCULAR/CAST: Sushama Deshpande, Anju Alva Naik, Suhas Sirsat


İşçi sınıfına mensup, birbirlerine âşık iki kadın olan RENUKA ve SADIYA, dışarıda Renuka'nın doğum gününü kutlayarak günlerinin tadını çıkarır. Eğlence dolu bir günün ardından geceyi birlikte geçirmek için eve dönerler. Ancak RENUKA'nın oğlu MANGESH'in ortalıkta olduğunu bilmezler. ANNEMİN YARENİ,  bu iki ilişki çarpıştığında neler olacağının hikayesi.


Kirpi / HEDGEHOG

Avustralya/Australia, 2022, HD, renkli/color, 15'


YÖNETMEN/DIRECTOR: Jasper Caverly

SENARYO/SCREENPLAY: Jasper Caverly

YAPIMCI/PRODUCER: Jasper Caverly
OYUNCULAR/CAST: Michelle Keating, Justin Hosking, Ebony Papanastasiou


İnadım inat genç trans Brig Huang, prezervatifsiz seks yapma konusundaki pervasız kararının 'ertesi gün' hapı için acil bir kararlılığı tetiklemesiyle akşamdan kalma bir yaşama sürüklenir.


Shideh / Shideh

İran/Iran, 2023, HD, renkli/color, 13'54''


YÖNETMEN/DIRECTOR: Nazanin Vahed

SENARYO/SCREENPLAY: Nazanin Vahed

YAPIMCI/PRODUCER: Hossein Khosravi
OYUNCULAR/CAST: Ebrahim Azizi, Mehrzad Shadman


Müşterilerinden biriyle ilgilenen genç bir berber, ilgisini açığa vurmaya karar verir ve bu yolda zorluklarla karşılaşır.


Rüzgar Bizi Sürükleyecek / The Valley of the Wind

İran/Iran, 2022, HD, renkli/color, 19'54''


YÖNETMEN/DIRECTOR: Samira Norouznasseri

SENARYO/SCREENPLAY: Samira Norouznasseri

YAPIMCI/PRODUCER: Samira Norouznasseri
OYUNCULAR/CAST: Aidin Bahary, Javid Ghaemmaghami, Sahand Ghasempour, Sahar Yusefzadeh


Birkaç yıldır birbirlerini görmeyen iki eski arkadaş, ülke dışına bir geziye çıkar. Çocukluklarına dair anıların peşlerini bırakmadığı terk edilmiş bir evde bir gece geçirirler.


Sudaki Şovşaklar / Boys in The Water
Fransa/France, 2023, HD,renkli/color, 39' 32''

YÖNETMEN/DIRECTOR: Pawel Thomas Larue
SENARYO/SCREENPLAY: Pawel Thomas Larue

YAPIMCI/PRODUCER: Cléo BULLIER, Elora BERTRAND

OYUNCULAR/CAST: Sasha MARTELLI, Ottman IRAM


Breton kıyısında yazın sonu. Oscar, arkadaş grubunu büyükanne ve büyükbabasının evinde bir hafta boyunca tatil yapmak üzere davet eder. Yıllardır çocukluğunun geçtiği eve geri dönmemiştir - işin aslı trans bir oğlan olarak açıldığından beri. Ekip, sahilde oranın yerlisi, yakışıklı Malo ile tanışır. Malo transtır aynı zamanda. Hikâye, Oscar’la Malo’nun her şeyi alt üst edecek olan buluşmalarını konu alıyor.


Bozuk Süt / Sour Milk

İrlanda / Ireland, 2022, HD, renkli/color, 5'


YÖNETMEN/DIRECTOR: Mark Keane

SENARYO/SCREENPLAY: Mark Keane

YAPIMCI/PRODUCER: Miriam Garcia Mortell
OYUNCULAR/CAST: Darren O'Brien, Calvin Kelly

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ/CINEMATOGRAPHER: Colm Hogan

Koyu bir gecenin mutfağında iki ergen oğlan. Oğlanlardan biri, diğeri tarafından ciddiye alınmayı, kendini ona kanıtlayabilmeyi istiyor. Katmanlı bir arzunun yarattığı gerilimli anlar… “Bozuk Süt”te sunulan tüm hikâyenin özeti bu.‘O an’dan sonra bir şeylerin bir daha asla eskisi gibi kalmayacağını bilen cesur bir dürüstlüğün anlatısı. 


Yaprak Döker Bir Yanımız / As Leaves in The Wind

İspanya / Spain, 2023, HD, renkli/color, 10'56''

YÖNETMEN/DIRECTOR: Sofia Luz

SENARYO/SCREENPLAY: Sofia Luz

YAPIMCI/PRODUCER: Yoana Mata, Otoxo Productions, Rusly Cachina, Olivia Brandão
OYUNCULAR/CAST: Yoana Mata, Rusly Cachina


"Yaprak Döker Bir Yanımız", kendi ülkelerinden göç ederek yeni bir kıtada sığınma talep eden, imkânların arayışında iki trans kadının hikâyesi. Yeni bir destek ağıyla tanışıp ağa  katılmalarıyla hayatları yapısal değişikliklere uğrar. Onlar tarafından, onlar için yapıldı.


Türkiye/Turkey, 2023, HD, renkli/color, 22’46”


YÖNETMEN/DIRECTOR: Vuslat Karan, Burcu Melekoğlu

YAPIMCI/PRODUCER: Kadının İnsan Hakları Derneği (KİH)

KURGU/EDITING: Burcu Melekoğlu

OYUNCULAR/CAST: Pınar İlkkaracan, Hülya Gülbahar, Zelal Ayman, Deniz Bayram


Bu Kalabalığı Hatırla belgesel serisi, feminist hareketimizin tarihindeki kampanyaları yeniden hatırlamak ve yıllar geçtikçe kalabalıklarla büyüyen mücadelemizde hafızalarımızı genç kadın ve lubunyalara aktararak ortaklaştırmak için giriştiğimiz bir belgesel serisi olarak yola çıktı. İlk bölümünü İstanbul Sözleşmesi'ne ayırdığımız Bu Kalabalığı Hatırla belgesel serimizin ikinci bölümde ise kadınların ve ev içi şiddete uğrama riskisi olan herkesin şiddetten korunmasının güvencesi olan 6284 sayılı Kanun’la devam ediyoruz. Bu filmde, Pınar İlkkaracan, Hülya Gülbahar, Zelal Ayman ve Deniz Bayram’ın tanıklıklarıyla feminist hareketin Dayağa Karşı Yürüyüş kampanyasından başlayarak 1980’li yıllardan bu yana kadınlara yönelik şiddetle mücadelesini ve İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasıyla paralel yürütülen 6284 sayılı Kanun’un oluşturulması ve yürürlüğe girmesindeki emekleri odağımıza alıyor, 6284 sayılı Kanun'un ardındaki tarihi ve tüm engellemelere rağmen verilen inatçı, direngen ve bir o kadar kalabalık mücadelemizi hatırlıyoruz.


31 Mart 2024 


Süper Kahraman Interseks / Superhero Intersex

Türkiye/Turkey, 2023, HD, renkli/color, 45’


YÖNETMEN/DIRECTOR: Tuğba Baykal

YAPIMCI/PRODUCER: Tuğba Baykal, Lale Bakırezer

SENARYO/SCREENPLAY: