'Hayalimdeki Sahneler' İstanbul Modern’de!

Duyuru Listesine Geri Dön


Yönetmenliğini Metin Akdemir’in gerçekleştirdiği ‘Hayalimdeki Sahneler’ 23 – 25 Aralık 2020 tarihlerinde İstanbul Modern’de!

İlk gösterimini 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yapan ve yönetmenliğini Metin Akdemir’in gerçekleştirdiği "Hayalimdeki Sahneler" filmi 23 – 25 Aralık 2020 tarihlerinde İstanbul Modern’de çevrimiçi ve ücretsiz olarak seyirci ile buluşuyor.

İstanbul Modern Sinema, Türk sinemasından yeni filmleri bir araya getirdiği “Biz de Varız!” programının dokuzuncusunu 17- 30 Aralık tarihleri arasında çevrimiçi ve ücretsiz olarak takipçilerine ile paylaşıyor.

“Biz de Varız!” programında, birçok festivalde gösterime girmiş ve ödül almış yeni yapımlar bulunuyor. Etkinlikte gösterimlerin yanı sıra filmlerin yönetmen ve oyuncularıyla da kısa söyleşiler düzenleniyor. Programın belgesel seçkisinde ise yönetmenliğini Metin Akdemir’in gerçekleştirdiği "Hayalimdeki Sahneler" filmi 23 – 25 Aralık tarihlerinde yayında olacak. Filmi izlemek için kayıt formu 23 Aralık, saat 19.00'da İstanbul Modern’in internet sitesi üzerinden erişime açılacak.

24 Aralık’ta ise film ekibinin katılımı ile bir söyleşi gerçekleştirilecek. İstanbul Modern’in YouTube sayfası üzerinden izlenebilecek söyleşi saat 21.00’de başlayacak.

Metin Akdemir, yönetmen, Atıf Yılmaz’ın Dul Bir Kadın (1985), Kadının Adı Yok (1987) ve Yavuz Özkan’ın İki Kadın (1992) filmlerindeki kadın karakterlerin ilişkilerinde örtük bir kuir ihtimali barındırdığına inancı ile araştırmalara başlayarak bir belgesel çeker. Film davet ettiği filmlerin oyuncuları ve sinema yazarlarıyla bu olasılığı tartışırken, öte yandan o filmlere kendi hayaline uygun yeni aşk sahneleri çeker ve filmleri öyle tamamlar. 1980’lerde güçlenmeye başlayan kadın karakterlerine kuir gözlükle bakarak Yeşilçam’ın o dönemki cinsel politikasını sorgulayan Hayalimdeki Sahneler, sinemanın hayal perdesinde de yeni bir olasılık kurguluyor.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için tıklayınız…