IDFA'da, Türkiye’den Mavi Kimlik filmi Seyirci Özel Ödülünü aldı

Duyuru Listesine Geri Dön


Yönetmenliğini Burcu Melekoğlu ile Vuslat Karan'ın üstlendiği Mavi Kimlik (Blue ID) filmi Hollanda Televizyon Kurumu'nun verdiği "Seyirci Ödülü"nü aldı.

Yönetmenliğini Burcu Melekoğlu ile Vuslat Karan'ın üstlendiği eski oyuncu Rüzgar Erkoçlar'ı Mavi Kimlik (Blue ID) filmi Hollanda Televizyon Kurumu'nun verdiği "Seyirci Ödülü"nü aldı.


35. Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali'nin (İDFA) ödül töreni 17 Kasım’da yapıldı. Uluslararası Amsterdam Tiyatro'da (International Theatre Amsterdam-ITA) yapılan törende; En İyi Film dalında IDFA Ödülü Apolonia filmi ile yönetmen Lea Glob (Danimarka, Polonya, Fransa) aldı.


Yönetmenliğini Burcu Melekoğlu ile Vuslat Karan'ın üstlendiği eski oyuncu Rüzgar Erkoçlar'ı anlatan Mavi Kimlik (Blue ID) filmi ise NPO’nun ( Hollanda Televizyon Kurumu) verdiği "Seyirci Ödülü"nü aldı.


NPO, IDFA Seyirci Ödülü'nün kazananı, film gösteriminin ardından beğenilerini oy kartıyla ifade eden ziyaretçiler tarafından belirleniyor. Seyirci ödülüne bu yıl 153 film katıldı. Her gösterim sonunda koparma kartı kullanılarak toplam 20 bin 845 oy kullanıldı. Blue ID seyircilerden 9,51 gibi bir puan alarak birinci sırada yer aldı.

 
Diğer kategorilerde yarışan fimlerde ödüller şu filmlere gitti:


En İyi Yönetmen Ödülü: Much Ado About Dying - Simon Chambers (İrlanda, Birleşik Krallık)

En İyi Kurgu Ödülü: Dünyamızda Yolculuk - Mario Steenbergen (Hollanda)

En İyi Sinematografi Ödülü: Paradise - Paul Guilhaume (Fransa, İsviçre)


*Uluslararası Yarışma jürisi şu isimlerden oluşuyordu: Pirjo Honkasalo, Vanja Kaludjercic, Yousry Nasrallah, Mary Stephen, Yoshihiko Yatabe


Envision kategorsinde ödül alan filmler


En İyi Film dalında: Manifesto - Angie Vinchito (Rusya)

En İyi Yönetmen dalında: The Fabulous Ones - Roberta Torre (İtalya)

Üstün Sanatsal Katkı Ödülü: My Lost Country - Ishtar (Kosta Rika, Irak, Şili, Mısır)

Özel Mansiyon: Bir Film İçin Notlar - Ignacio Agüero (Şili, Fransa)


*Envision Yarışması'nın jürisini Rosa Bosch, Thania Dimitrakopoulou, Pawel Lozinski ve Jumana Manna oluşturdu.


İDFA ya ziyaretçi sayısında bu yıl yüzde 25 lik bir artış vardı.


Halkın ve öğrencilerin IDFA'ya yaptığı toplam film ziyareti sayısının 2021'dekinden yüzde 25 daha fazla. İlk verilere göre sayı 147.000 bini aştı.


IDFA sırasında profesyonel programa yapılan ziyaret sayısı yaklaşık 45.000 oldu.  IDFA 2022'de toplam ziyaret sayısının 230.000'in üzerinde olmasını bekliyor.