'Joyland' Oscar Yolunda!

Duyuru Listesine Geri Dön


Pakistan’ın bu yılki Oscar aday adayı olan “Joyland”, Akademi Ödüllerinde 93 başvuru arasından son 15 film arasına girdi!

Yönetmenliğini ve senaristliğini Saim Sadiq’in gerçekleştirdiği 2022 Pakistan yapımı kuir drama filmi olan Joyland, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından dağıtılan Oscar Ödülleri’nin Uluslararası En iyi Film kategorisinde son 15 film arasına girmeye hak kazandı.

 

Başrollerinde Ali Junejo, Rasti Farooq, Alina Khan, Sarwat Gilani ve Salmaan Peerzada’nın yer aldığı film, ilk gösterimini 23 Mayıs 2022'de 75. Cannes Film Festivali'nde Caméra d'Or için yarıştığı Belirli Bir Bakış'ta yaptı. Joyland, Cannes Film Festivali’nde “Belirli Bir Bakış” kategorisinden Jüri Özel Ödülü ve Queer Palm kategorisinde ise “En İyi Film” ödüllerini kazandı.

 

Önce Sansür Sonra Oscar Aday Adaylığı

Saim Sadiq'in yazıp yönettiği Joyland, evli bir erkek ile trans bir kadın arasındaki, çoğunluğu Müslüman olan Pakistan’da bazı muhafazakârlar arasında tartışmalara yol açan bir aşk hikayesini konu alıyor.

 

Film, Pakistan'da geniş çapta gösterime girebilmesi için bakanlıktan onay almıştı ancak “İslami toplumsal değerlere aykırı” olduğu iddiasıyla hedefe alınan filmin vizyona girmemesi için muhafazakârlar tarafından sosyal medya kampanyaları yapıldı.

 

Sosyal medya kampanyaları sonrası planlanan vizyon tarihinden sadece bir hafta önce, Pakistan Bilgi ve Yayın Bakanlığı kararını değiştirerek filmin vizyona girmesine yasak koydu.

 

Bakanlığın aldığı yasak kararı sonrası yasağa muhalefetini dile getiren Başbakan Shahbaz Sharif'in yardımcılarından Salman Sufi, filmin yasağının Başbakan Sharif'in talimatı ile kaldırıldığını ve Pakistan’ı temsil etmesi için Oscar aday adayı olarak Akademi Ödülleri’ne gönderileceğini açıkladı.

 

Sansür kararının ortadan kaldırılması sonrası 18 Kasım 2022'de Pakistan'da gösterime giren film, 95. Akademi Ödülleri'nde En İyi Uluslararası Uzun Metrajlı Film dalında Pakistan'ın resmi aday adayı olarak seçildi.

 

Bu yıl 12 Mart 2023’te gerçekleşecek 95. Oscar Ödülleri’nin “En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü” kategorisindeki 5 filmden oluşan nihai adayların 24 Ocak 2023’te açıklanması planlanıyor.

 

Joyland hakkında

Paskistan’ın Lahor şehrinde iki oğlu, gelinleri ve dört torunuyla birlikte yaşayan orta sınıf bir aile reisi olan Rana Amanullah (Salmaan Peerzada) çocuklarının ona bir torun vermesini ister. Rana, küçük oğlu Haider’in (Ali Junejo) bir dans tiyatrosunda iş bulduktan sonra gelini Mümtaz'ı (Rasti Farooq) işini bırakmaya zorlar. Ancak Haider, dansçı olan trans kadın Biba'ya (Alina Khan) aşık olunca her şey değişir.