Kuir Sanatçılar Dayanışma Ağı geliyor!

Duyuru Listesine Geri Dön


KuirFest, lubunyaların ve kuir sanatla uğraşan öznelerin bir araya gelebileceği, dayanışacağı ve bilgi aktarımı yapacakları yeni KA - Kuir Ağ platformunu sizlere sunar.

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, hayatın her alanında olduğu gibi uzun süredir sanatta da sanat üreten lubunyalara, kuir içerik üreticilerine destek olmaya devam etmektedir. 


LGBTİ+ görünürlüğünün en büyük kalelerinden birisi olan kuir sanat, Cis-Heteronormatif dünya tarafından sansür ve baskı sonucu kısıtlanan, sesini bastırılan ve bir araya gelirken dahi güvenliğine önem verilmeyen aktivistler ve üreticilerin mücadelesiyle var olmaktadır.  Hassas ve korunması gereken LGBTİ+ sanatçı, profesyonel özneler bu düzenin sosyal medya platformlarına karşı da mücadele vermektedir.


Covid-19 pandemisinin zayıflattığı sosyal hayat, özellikle sözlü bilgi aktarımına ihtiyaç duyan lubunyaları güvenli alanlarından mahrum etmiş ve iş, üretim, dayanışma konusunda birbirlerine arka çıkan, önemli haberleri ve gelişmeleri aktaran, “networking” yapan kuir özneleri de zor durumda bırakmış ve yalnızlaştırmıştır.


Kuir Ağ, yani tam adıyla Kuir Sanatçılar Dayanışma Ağı, özel bilgilerimizi toplayıp bunları kullanıcılarını fişlemek için kullanan ve nefrete maruz kalındığında da kılını kıpırdatmayan “büyük veri şirketlerine” karşı lubunya dostu, güvenli bir dayanışma ve networking platformu olarak hizmetinizdedir.


Sitemiz dahilinde sanat projeleri ve alakalı gereken desteklerle ilgili ilanların yanı sıra, kuir öznenin sözlü birikimini kalıcı şekillerde birbirlerine aktarabileceği çevrimiçi buluşmalar, video eğitimler ve makaleler yayınlanacak, pandemi benzeri güvenli alanlarımızı tehlikeye atan günümüzdeki ve gelecekte olabilecek kötü senaryolara karşı bir çözüm ve önlem olacaktır.


Dayanışmayla, direnişle ve yaşamla dolu olan lubunya varlığımız, topluluğumuz el ele vererek, bilgi ve tecrübesini yeni nesillere aktararak, kendi tarihini kendisi yazarak bugünlere gelmiştir. Bu aktarım zincirinin kopması, LGBTİ+’lar için kabul edilemez bir kayıp olacaktır, Pembe Hayat KuirFest 10 yıldır üstlenmiş olduğu Kuir sanatın sesi olma görevini tüm imkanlarla devam etmekte ve sizleri de çevrimiçi dayanışma platformumuz Kuir Ağ - KA’ya davet etmektedir.