KuirFest seçkisi '11. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali'ndeydi!

Duyuru Listesine Geri Dön


11-15 Aralık 2021 tarihlerinde seyircisi ile buluşan festivalin bu yılki konuklarından biri de KuirFest'ti.

11-15 Aralık'ta gerçekleşen 11. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, muhtelif hak ihlal ve mücadele hikâyelerini işleyen 30'dan fazla film ve birçok etkinlikten oluşan dopdolu bir programla seyirci ile buluştu. Festivalin bu sene dikkat çekilen ana tema ise “cezasızlık” oldu.

Geçen sene pandemi nedeniyle yapılamayan Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, 11-15 Aralık 2021 tarihlerinde 11. kez gerçekleşti. Üç mekâna yayılan festival programında, dünyanın birçok ülkesinden 30'dan fazla film yer alırken forumlar, sergiler ve atölyelerden oluşan bir dizi yan etkinlik de gerçekleştirildi.

 

Ana teması “cezasızlık” olarak belirlenen bu seneki festivalde, Akademi Ödülleri'nde En İyi Yabancı Film dalında Britanya'yı temsil eden “Ölümüne Boşanmak” (Dying to Divorce) ile pek çok festivalden ödüllerle dönen, Adana Film Festivali'nde ise En İyi Film seçilen “Yaramaz Çocuklar” (Les Enfants Terribles) dahil 30'dan fazla film seyirci ile buluştu.

 

Festivalin dördüncü günü bu yaz aramızdan ayrılan genç sanatçı Nihat Karataşlı, “Hüzün Diye Travesti İsmi Var” adlı kısa belgeseliyle anılırken birkaç yıldan beri süren iş birliği çerçevesinde Pembe Hayat KuirFest'ten bir kısa film seçkisi de İstanbullu seyirci ile buluştu.

KuirFest seçkisinde yer alan filmlerden Free Fun’ın yönetmeni Fehmi Öztürk ve Cedoyun yönetmenliğini yaptığı Komşu filminin oyuncularından Bulut B. Sezer ve Şevval Kılıç ile gösterimlerin ardından birer söyleşi gerçekleştirildi.

 

Festival, 15 Aralık’ta gerçekleştirilen gösterimlerin ardından son bulurken, 10 Aralık’ta Tütün Deposu’nda açılan “Barışa Uçan Kanatlar ve Ardından Kalanlar” isimli sergi 25 Aralık tarihine kadar ziyarete açık olacak.