KuirFest’ten LGBTİ+ Film Platformu’nun açılışına özel 5 film önerisi!

Duyuru Listesine Geri Dön


KuirFest LGBTİ+ Film Platformu açıldı! Festival, dünyanın her yerinden LGBTİ+ yapımları tek bir platform üzerinde buluşturuyor.

Çevrimiçi erişime açık LGBTİ+ temalı filmleri bir araya getiren bir kütüphane olan platformda başlangıç için 40 filmi Türkçe altyazı desteği ile bir araya getirirken, zamanla arşiv büyüyecek ve İngilizce ve Farsça altyazı ile de destekleniyor olacak. Uzun metrajdan kısa yapımlara, kurmacalardan belgesele pek çok filmin bir araya geleceği platform sayesinde izleyiciler pek çok filme tek bir site üzerinden ulaşabilecek. Pembe Hayat KuirFest’in web sitesi üzerinden ulaşılabilir olan arşivdeki filmler kamusal alanlarda, panel, tartışma ve söyleşi gibi etkinliklerde de sinemaseverlerle buluşabilecek.

 


Platformun açılışına ve postpride iç sıkıntısına özel Pembe Hayat KuirFest, sizler için 5 film seçti. İşte İstanbul Pride sonrası ilk haftasonu için beş film önerisi:


Hala, 2012, Türkiye, 20’

Anne ve babasını kaybettikten sonra doğduğu köye tekrar dönen bir transın hikayesi.

 

Her Story / Onun Hikayesi, 2015, USA, 60’

Onun Hikayesi Los Angeles’ta aşktan ümitlerini kesmiş olan ancak ani bir karşılaşmanın umutlarını tazelediği  iki trans kadın hakkında. Violet, röportaj için kendisine yaklaşan bir muhabir olan Allie'ye doğru kendisini bir çekim içerisinde bulurken, kariyer odaklı Paige açılmayı düşündüğü ilk adam olan James ile tanışır.

 

The Kiffness: You Say You Love Me / Beni Sevdiğini Söylemiştin, 2017, Güney Afrika, 4’

The Kiffness, “You Say You Love Me” nin (Beni Sevdiğini Söyle) müzik videosunda Manila Von Teez ve ekibinin drag performanslarıyla bizi karşılıyor. Videoda Manila, Cape Town’un LGBTİ merkezi olan De Waterkant’ta bir sokak boyunca, ekibinden dansçılarla dans ederek, şarkıya eşlik ediyor.

 

Being Stavros / Stavros Olmak, 2013, UK, 10’

32 yaşındaki Stavros, gerçek aşkı bulmak için Birleşik Krallık Gey Güzellik yarışmasına katılıyor. Ancak işler kimsenin planlandığı gibi gitmiyor. Stravos’un karşısına çıkan bir zorluk var. O da diğer yarışmacıların üç katı kiloda olması. Bu neşeli, hayat dolu ve dokunaklı hikayede gay bedenler ve iç çamaşırlarını nasıl giyeceğiniz anlatılıyor.

 

Medulla Oblongata, 2017, Yeni Zelanda, 7’33

Maldivli öğrenci Abraham Naim, Auckland LGBTQ sahnesinin tanınmış figürlerinden, güçlü ve zırıl alter egosu drag queen Medulla Oblongata olarak ünlüdür. Ancak, hayat Abe için hep bu şekilde değildir. Resmi dili İslam olan Maldivler’de gay olmasından dolayı zulme uğrayan ve bu nedenle Yeni Zelanda’da kendisine mülteci statüsü tanınan Medulla Oblongata, Abe’in şimdi nerelerde olduğunu ve ardında bıraktığı hayatı keşfe çıkıyor.  

 

Filmleri izlemek için tıklayınız.


 #ÇokGüzelsinOnlineMısın