'Miguel'in Savaşı' KuirFest ve Documentarist Ortaklığında FKM’de!

Duyuru Listesine Geri Dön


80’li yıllarda Lübnan’dan İspanya’ya sürgüne giden bir lubunyanın kendisi ve kendi geçmişiyle yüzleşme ve barışma hikâyesi Documentarist ve KuirFest ortaklığında seyirci karşısına çıkıyor.

Documentarist ve KuirFest, 80’li yıllarda Lübnan’dan İspanya’ya sürgüne giden bir lubunyanın, “Miguel’in, kendisi ve kendi geçmişiyle yüzleşme ve barışma hikâyesi, Teddy” ödüllü “Miguel’in Savaşı” ile seyirci karşısına çıkıyor.

Lübnanlı belgeselci Eliane Raheb’in keskinliği ve Miguel’in özgünlüğü ve samimiyeti, filmin kolaj, animasyon ve yeniden canlandırma sahneleri ile kurduğu güçlü sinema diliyle buluşuyor. Ve Miguel’le birlikte, lubunya olmak, aile, aşk, göçmenlik, savaş, suçluluk, homofobi ve “gönüllü” sürgünlük ekseninde karmaşık ve yüzleşmelerle dolu çok katmanlı bir yolculuğa çıkıyoruz. Gösterimin ardından Miguel Jleilaty ile sohbet ediyoruz.

Tarih: 10 Temmuz 2021 Cumartesi, 19:00 

Yer: Fransız Kültür Merkezi bahçesi / İstanbul

 Miguel’in Savaşı
Lübnan / Almanya / İspanya, 2021, 128'
Yönetmen: Eliane Raheb

Hem biçim hem de içerik açısından çok katmanlı olan bu portrede eşcinsel bir erkek, geçmişinin hayaletleriyle yüzleşerek saklı özlemleri, karşılıksız aşkları ve ıstıraplı suçluluk duygularını keşfediyor. Miguel 1963 yılında; muhafazakâr, Lübnanlı Katolik bir babanın ve Suriyeli zengin bir aileden otoriter bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Milli, dini ve cinsel kimliğiyle ilgili sayısız çatışma, onu yirmili yaşlarının başında İspanya’ya kaçmaya zorladı. Eşcinsel varoluşunu açık bir şekilde yaşadığı Franco sonrası Madrid’de, hayatı aşırılık ve cinsel tabuları yıkmayla dolu uzun bir Almodóvarian alemine benziyordu. Bu beraberinde önce bir çöküş ardından yeni bir başlangıç getirdi. 37 yıl önce savaştan ve baskıdan kaçan Miguel, Lübnan’a geri döner. Yeniden sahnelemeler, animasyon, iç değerlendirme röportajları ve arşiv materyallerinin bir karışımında, film yapımcısı ve filme alınanlar, eski travmaları ve duygusal yaralanmaları incelemek ve hiçbir şeyi geride bırakmayan yepyeni bir öz-irdeleme aracılığıyla arınma olanaklarını keşfetmek için güçlerini birleştirirler.


Ayrıntılı bilgi ve program için tıklayınız...