Mj Rodriguez, Emmy'ye aday gösterilen ilk trans kadın oldu!

Duyuru Listesine Geri Dön


FX yapımı Pose dizisinin başrol oyuncusu Mj Rodriguez, Emmy tarihinde başrol kategorisinde aday olan ilk trans kadın oldu.

Televizyon dünyasının en iyilerine verilen Emmy Ödülleri bu yıl 73. kez, 19 Eylül’de Los Angeles’taki Microsoft Theatre’da düzenlenecek tören ile sahiplerini bulacak. 13 Temmuz’da açıklanan adaylardan bu yıl en çok adaylık alan yapımlar 24’er adaylıkla The Crown ve The Mandalorian oldu.

 

FX’in sevilen dizisi “Pose” ise 3 adaylık elde etti. “Pose”, drama yapımlar arasında “En İyi Dizi” adaylığını elde ederken, Billy Porter ile “En İyi Erkek Oyuncu” ve MJ Rodrigues ile de “En İyi Kadın Oyuncu” kategorilerinde adaylık elde etti.

 

“Pose” dizisinin başrol oyuncusu MJ Rodrigues bu yıl bir ilkin de yaşanmasına olanak tanıyarak Emmy tarihinde tam zamanlı bir dizinin başrol oyuncusu olarak “En İyi Kadın Oyuncu” kategorisine aday gösterilen ilk trans kadın oldu. Önceki yıllarda ise trans oyuncu Laverna Cox, “Orange is the New Black” dizisi ile “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” kategorisinde aday gösterilmişti.

 

CİNSİYETSİZ TANITILMA SEÇENEĞİ

 Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından dağıtılan Emmy Ödülleri, 21 Haziran’da yapılan açıklamada 2021'den itibaren tüm Emmy adaylarının cinsiyetsiz tanımlamalar seçmesine izin verileceğini, bu sayede aday tanımları "aktris" ya da "aktör" yerine "oyuncu" olarak algılanacak şekilde değiştirileceğini duyurmuştu. Bu kararın cinsiyete dayalı oyunculuk kategorilerini ortadan kaldırma çağrılarına yanıt olarak, erkek ve kadın dışındaki cinsiyetlerin varlığını kabul etmek için alındığı açıklanmıştı.