Monika Treut İstanbul’a geliyor!

Duyuru Listesine Geri Dön


Kuir sinemanın öncü isimlerinden Monika Treut 10. Pembe Hayat KuirFest için İstanbul’a geliyor!

7. Pembe Hayat KuirFest’te gösterilen Cinsiyet Kimlikleri filminin yönetmeni Treut için film yapımının tüm aşamaları çok özel… Her sürecin kendine özgü bir heyecanı olduğunu dile getiren ünlü yönetmen Cinsiyet Kimlikleri, Zona Norte, Of Girls and Horses, Ghosted gibi pek çok filmin yönetmenliğini üstlenirken, yine bir çok filmin senaristlik ve yapımcılık gibi bölümlerinde de yer alıyor. Aynı zamanda oyuncu olarak kamera karşısı deneyimi de bulunan Treut’un Lesbian Nation ve Domenica oynadığı filmlerden!


Bu senenin kÜLT seçkisinde yer alan Cinsiyet Kimlikleri, Toplumsal Cinsiyet şablonunun ikili cinsiyet açıklamasının diğer tüm cinsiyetleri yok saymaktan başka bir şey olmadığını söylüyor bize. Kadın çalışmaları, Erkeklik çalışmaları ve toplumsal cinsiyet çalışmalarının tıkandığı ve çağ dışı kaldığı nokta da bu. Alman yönetmen Monika Treut'un 20 yıl önceki filminin en büyük başarısı tüm cinsiyetlere kapsayıcı yaklaşımı. Paris Yanıyor, Erkekler Ağlamaz gibi 90'lar yeraltı ve ana akım kuir sinemasının filmlerine de selam yollayan filmi görenler tekrar görsün, ilk kez görenler de tartışmaya katılsın. Filmdeki gendernautlardan öğrendiğimiz en önemli şey  dünyada norm ve normal diye bir şey yok, tıpkı 2 tane parmak izi olmadığı gibi…


1999 yapımı Cinsiyet Kimlikleri’nin ardından filmin devamı niteliğindeki Cinsiyet Jenerasyonları ile seyircisiyle buluşan Treut, bu filmde gendernautların 20 yıl sonra ne yaptıklarını ve nerede olduklarını anlatıyor. Herkes için hayatta kalmanın çok zor olduğu hatta tek amaç olduğu günümüzde 54-83 yaş arasına gelmiş karakterleri görmek mutluluk verici. Üstelik sadece hayatta kalmamışlar, oldukça güzel şeyler yapmışlar. Kuir camiada aynen diğerleri gibi gayet yaş ayrımcı; o yüzden yaş almış ama aldıkça da güçlenmiş karakterleri görmek oldukça olumlu hissettiriyor.


Bu sene iki filmiyle festival programını coşturan Treut’u İstanbul’da ağırlama heyecanımız 1 Ekim Cuma günü Institut français’te düzenlenecek söyleşi ile ikiye katlanıyor! 16.30’daki Cinsiyet Jenerasyonları gösteriminin ardından düzenlenecek Q&A’da bir araya geliyoruz!


Ayrıca 2 Ekim Cumartesi günü 15.00’da Feminist Mekan’daki Cinsiyet Kimlikleri filmi gösteriminin ardından Treut yeniden bizimle oluyor ve dünya kuir sinemasının kültlerinden sayılan filmin üzerine söyleşiyoruz!


Kaçırma lubunya!


#Gönlüm10dadır