Queer Lisboa 25’in ilk adayları belli oldu!

Duyuru Listesine Geri Dön


Bu yıl çeyrek asrı geride bırakacak olan Queer Lisboa’nın 25. yıl yarışmasının ilk üç kategorisinde yarışacak olan 40 film açıklandı.

Avrupa’nın en köklü kuir film festivali olan Uluslararası Queer Lisboa Film Festivali, 25. yılını kutlamaya hazırlanıyor. Portekiz sinemasında önemli bir yere sahip olan festival, her yıl takipçileriyle buluşturduğu film kataloğunun yanı sıra farklı dallarda düzenlediği yarışmalar ile de kuir yapımları desteklemeye devam ediyor.

 

Her yıl 5 ayrı kategoride filmlerin başvurularını kabul eden Queer Lisboa’nın ilk üç kategorisinde yarışacak adaylar belli oldu!

 

3 kategori, 40 aday

Açıklanan ilk üç kategori En İyi Kısa Metraj, En İyi Avrupa Okul Filmi ve Queer Sanat. Bu kategorilerin dışında En İyi Uzun Metraj ve En İyi Belgesel dalında da adaylıkları kabul eden festivalin 25. yıl yarışması şimdiden dolu dolu geçecek gibi görünüyor.

 

En İyi Kısa Metraj’a 22 film

Bu yılki kısa metraj film adaylarının üçte biri daha önce festivalde filmi bulunan yapımcılara ait. Toplamda 22 adayın bulunduğu kategori her zamankinden daha ilgi çekici!

 

En İyi Avrupa Okul Filmi’nde 10 aday

Her sene Avrupa’da bulunan okullardan çıkan filmleri de göz ardı etmeyerek kuir yapımları desteklemekteki kararlılığını gösteren Queer Lisboa, bu yıl kategorisinde 10 adayı öne çıkarıyor.

 

8 aday Queer Sanat dalında yarışacak

Queer Sanat dalının bu yılki adayları, bizi katı normlar ve kategoriler içerisinde tanımlayan kimliklerin uyumsuzluğuna dair bir kesişimsellik sunuyor. Her biri bize bu kanunları yıkmak için bir öneride bulunuyor.

 

Geriye açıklanmayı bekleyen 2 kategorisi kalan Queer Lisboa’nın 25. yılı şimdiden takipçilerini heyecanlandırmaya başladı. Festival, çeyrek asrını 17-25 Eylül’de kutluyor olacak.

 

Aday filmleri görmek için festivalin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.