Queer Wave - Kıbrıs LGBTQIA+ Film Festivali başladı

Duyuru Listesine Geri Dön


Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kıbrıs LGBTQIA+ Film Festivali “Queer Wave” başladı!

Queer Wave - Kıbrıs LGBTQIA+ Film Festivali başladı


Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kıbrıs LGBTQIA+ Film Festivali  “Queer Wave”, 25 Kasım Cuma günü Lefkoşa suriçinde izleyicilerle buluştu. Festival 4 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek. 

 

Festivalin üçüncü edisyonunda, 15 uzun metrajlı film, beş Kıbrıslı giriş ve 60'tan fazla Kıbrıs prömiyeri olmak üzere toplam 70 film gösterilecek. Bu yılki program retrospektifleri, belgeselleri, animasyon filmleri ve aile dostu bölümleri bir araya getiriyor. Bugün temel insan haklarından yoksun olan ülkelerle dayanışmanın bir göstergesi olarak İran, Ukrayna ve Filistin'den üç kısa film de gösterilecek.

 

Detaylar ve festival programı için tıklayın.

 

 

Queer Wave hakkında

Queer Wave'in amacı, Kıbrıs'taki sinema gösterimlerinde genellikle bulunmayan filmlere bir platform sağlamak ve LGBTQ+ topluluğu ve arkadaşları için ifade özgürlüğünü teşvik etmektir. Festival, 2021 İngiliz Milletler Topluluğu Gençlik Ödülleri'nde 43 ülkeden 1000 proje arasından 20 finalistten biri olarak öne çıktı. Queer Wave, geçtiğimiz yıl içinde Avrupa'daki diğer üç kuir film festivaline de katılarak, bu film festivalleri ile Kıbrıs arasında yeni iletişim kanalı oluşturdu.