Rafiki / Rafiki

Film Listesine Geri Dön


Rafiki / Rafiki

“İyi bir Kenyalı kızdan iyi bir Kenyalı eş olur” ama Kena’yla Ziki bundan fazlasını istemektedirler. Aileleri arasında süregiden siyasi rekabete karşın Kena ve Ziki direnirler ve muhafazakâr bir toplumda hayallerinin peşinden koşabilmek için birbirlerine güç verdikleri yakın ilişkilerini sürdürürler. Aralarında doğan aşk, onları mutluluk ile güvenlik arasında bir seçim yapmaya sürükleyecektir.

Cannes Film Festivali’nde “Belli Bir Bakış” kategorisinde uluslararası prömiyerini gerçekleştiren, Kenya’da ise eşcinselliğe teşvik ettiği gerekçesiyle yasaklanan “Rafiki”, iki kadın arasında kıpırdanmaya başlayan ilk aşkın tutkusuna dair bir hikaye. Kena ve Ziki’nin birbirlerine çekimleri, tıpkı filmin kendisi gibi, yasaklar ve toplumsal baskıları çürüterek yükseliyor. Aşkları ve arkadaşlıkları, “onlar gibi olmak istemiyorum” diyen Ziki’ye Kena’nın terasta söylediği gibi “gerçek oluyor”.  E.A.

Kategori: Kurmaca
Yönetmen: Wanuri Kahiu
Ülke: Kenya
Yıl: 2018
Süre: 83dk
Görüntü yönetmeni:Christopher Wessels
Kurgu: Isabelle Dedieu, Ronelle Loots
Yapımcı: Steven Markovitz
Oyuncular: Samantha Mugatsia, Sheila Munyiva, Neville Misati
Ödüller: Bratislava IFF: Seyirci Ödülü / Viewers’ Choice Award, Carthage FF: En iyi Aktris / Best Actress, En İyi Müzik/ Best Music, Chicago IFF: Gümüş Q-Hugo/ Silver Q-Hugo, Madrid LGBT IFF: En İyi Uzun Metraj Seyirci Ödülü / Best Feature Film Audience Award; En