“Retablo” Peru’nun Oscar aday adayı oldu!

Duyuru Listesine Geri Dön


8. Pembe Hayat KuirFest’in “Gökkuşağının Altında” seçkisinde seyirci ile buluşan “Retablo” Oscar yolcusu…

Türkiye’deki ilk gösterimini 8. Pembe Hayat KuirFest’te gerçekleştiren ve yönetmenliğini Alvaro Delgado-Aparicio'nun yaptığı “Retablo”, 92. Akademi Ödülleri'nin “En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü” kategorisinde yarışmak üzere Peru’nun aday adayı oldu.

Peru Kültür Bakanı Patricia Balbuena, yaptığı basın açıklamasında filmin, Peru’nun Oscar aday adayı olduğunu duyurdu. Bu yıl 94 ülke “En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü” için filmlerini sunarken, kesin aday olan beş film Ocak 2020’de açıklanacak.

Türkiye’deki ilk gösterimi 8. Pembe Hayat KuirFest’te gerçekleşti

2018 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali seçkisinde yer alan “Retablo”, burada “En İyi Uzun Metraj Kurmaca Film Kristal Ayı – Özel Mansiyon” ve “L'Oreal TEDDY Yeni Yetenekler En İyi İlk Uzun Metraj Film” ödüllerini kazandı. Katolik inancına sıkı sıkıya bağlı, Peru kırsalında yaptığı minyatürlerle geçimini sağlayan Noe’nin, Segundo’nun babası ile arasında geçen hikâyeye odaklanan filmin Türkiye galası ise 8. Pembe Hayat KuirFest kapsamında gerçekleşmişti.

Ödüller Şubat 2020’de sahiplerini bulacak

               Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından bu yıl 92.’si düzenlenecek Akademi Ödülleri’nin aday listesinin Ocak 2020’de açıklanması beklenirken, kazananların ise 9 Şubat 2020'de, Kaliforniya'daki Dolby Theatre’da gerçekleştirilecek ödül töreninde Oscar heykelciliği ile buluşması bekleniyor.