Teddy Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Duyuru Listesine Geri Dön


Bu yıl, KuirFest yönetmeni Esma Akyel’in de jürisinde yer aldığı Berlin Film Festivali’nin Teddy kategorisinde kazananlar belli oldu!

Bu yıl Salgın koşulları nedeniyle Mart ve Haziran aylarında olmak üzere iki bölümde gerçekleştirilen 71. Berlin Film Festival’i 9-20 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Yaz Özel (Summer Special) programıyla sonlandı. Festivalin Teddy bölümün ödülleri de 19 Haziran tarihinde yapılan ödül töreniyle sahiplerini buldu.

19 Haziran’da yapılan ödül töreninde ilk olarak “Jüri Ödülü” sahibiyle buluştu. KuirFest yönetmeni Esma Akyel’in gerekçesiyle açıkladığı kazanan; yönetmenliğini Yana Ugrekhelidze’nin gerçekleştirdiği Almanya yapımı “Instructions forSurvivalfilmi oldu.

Törende “En İyi Uzun Metraj Film” ödülünü yönetmenliğini Eliane Raheb’in gerçekleştirdiği Lübnan, Almanya ve İspanya ortak yapımıMiguel's War” filmi kazanırken, “En İyi Kısa Film” ödülünü yönetmenliğini Regie John Greyson’un gerçekleştirdiği Kanada yapımı “International Dawn Chorus Day” filmi kazandı.

Ödül töreninde ayrıca; kuir film tarihini görünür ve somut hale getirdiği çalışmalar nedeniyle film küratörü, arşivci, film yapımcısı, yazar ve LGBTİ+ film tarihçisi Jenni Olson'a da “Teddy Özel Ödülü” takdim edildi.

Ayrıntılı bilgi ve jüri değerlendirmeleri için tıklayınız...