Yaklaşırken hatırlayalım: 9. Pembe Hayat KuirFest’te neler yaşandı?

Duyuru Listesine Geri Dön


Bu sene 10. yılı geride bırakacak olan Pembe Hayat KuirFest yaklaşırken geçen sene neler yaşandı hep birlikte hatırlayalım!

10. Pembe Hayat KuirFest adım adım yaklaşıyor! Her sene büyüyerek Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından kuir yapımları ve LGBTİ+’ları bir araya getiren festival, onuncu yılında unutulmayacak seçki ve etkinlik takvimine imza atmaya hazırlanıyor!

Peki, lubunya kamuoyu ile birlikte büyüyen, büyüdükçe uluslararası alanda en zırıl haliyle kendine alan açan festivalin geçtiğimiz senesinde neler yaşanmıştı?


9. Pembe Hayat KuirFest, İstanbul!

23-26 Ocak tarihleri arasında seyircisine unutulmaz bir takvim yaşatan festivalin ana ayağı İstanbul’da gerçekleşmişti. 18 Kasım 2017’de Ankara Valiliği tarafından yasaklanan LGBTİ+ etkinliklerinin ardından doğduğu alandan geçici süre ayrılarak ana ayağını İstanbul’a taşıyan KuirFest, 4 gün boyunca 3 atölye, 7 söyleşi, 2 parti ve 78 filmlik dopdolu programını #DönerizElbet şiarıyla LGBTİ+ sanatsever kamuoyunun ilgisine sundu.


23 Ocak, açılış

23 Ocak’ta Travesti Tarifler: Transfeminist Kek sunumu ile başlayan açılış resepsiyonunun ardından trans hallerin günlük hayatta karşı karşıya kaldığı tüm olumsuzlara karşı izleyiciyi lubunyanın ahıyla biçimlendiren mistik bir gezintiye dönüşen TRANSONSUZ filminin gösterimi gerçekleşti. 300’e yakın kişinin katılımıyla düzenlenen açılış gecesi film gösteriminin ardından bir de Q&A gerçekleştirildi. 


Resepsiyonun ardından Babylon’da Banu Alkan konseri; Zahter, Şevval Kılıç, Özgür Kaktüs & Asîde & Deus ex Machina DJ performansı ve Dudakların Cengi ile görsel bir şölen yaşandı.


Toplam 11 seçki!

Her sene pek çok seçki ile seyirci karşısına çıkan festivalin dokuzuncu senesinde ikisi uluslararası toplam 11 seçki bir araya geldi. Gökkuşağının Altında’dan Kuir Diziler’e, kÜLT’ten Lubunyalık (#birömürboyu)’na, Mezipatra Kısa Seçkisi: Soyu Tehlikede Tür’den Tariz Seçkisi’ne; lubunyalığın her halini beyaz perdeye taşıyan film kataloğunda toplamda 78 film yer aldı. 


3 atölye, 7 söyleşi!

Lubunyalığın her haline beyaz perdenin yanında etkinliklerinde de odaklanan festival programında 3 atölye ve 7 söyleşi yer aldı. Gizem Oruç ile Video için Ses, Ayça Damgacı ile Cis-Hetero Rollere Lubun Yaklaşımlar, Metin Akdemir, Rüzgar Buşki, Burcu Melekoğlu ve Vuslat Karan ile Küür Belgesel Geliştirme festivalin atölyeleri olarak katalogta yerini aldı.


Atölyelerin yanında Bedeniyle Yazmak, Yazarken Çoğalmak, Bizim Şugar Filmlerimiz, LGBTİ+ Arşivcilik Neden Önemli, Dönüşen Hikayeler, TERF Argüman(?)ların Kakafonisi, Kuir Oyuncular Konuşuyor, Yuvarlak Masa: Na-Binaryler Konuşuyor ise takvimin söyleşileri arasındaydı.


Kinky Party!

Açılış gecesi düzenlenen partinin dışında bir de Kinky Party vardı. Anahit Sahne’de düzenlenen parti lubunyalığın 50 tonunu en kinky haliyle İstanbul gecelerine gösterdi. Gecede Üzüm, Elif KK ve Q-Bra DJ performansları ile yerini aldı.


10. Pembe Hayat KuirFest heyecanı!

Çok yakın zamanda onuncu senesi ile sinemaseverlerin karşısına yine yeniden çıkacak olan festival, 10. yıl kutlama sergisi Hayalimdeki Festivaller, Hayalimdeki Afişler’e açık çağrı açtı. Katılımcı-sanatçı olarak yer almak isteyen lubunyalardan hayallerini süsleyen herhangi bir LGBTİ+ /kuir etkinliğe dair afiş/poster tasarlayıp paylaşmasını isteyen KuirFest, 25 Ağustos’a kadar gönderilecek işleri bekliyor olacak!


Festival her yıl çok güzeldi, ama bu yıl çok daha güzel olacak!


Festivalden bazı görüntüler: